De Tsjech Metoděj Jílek heeft bijzonder warme herinneringen aan de Italiaanse regio. Op slechts 28 kilometer afstand van de skeelerbaan werd hij vijf maanden geleden olympisch kampioen tien kilometer, in de congreshal Fiera Milano. De twintigjarige rijder zal echter weinig stilstaan bij de grootste triomf uit zijn nog jonge carrière, want het EK heeft plaats in een dorp ten noordwesten van Milaan, Cardano al Campo. Daar gaat Jílek op jacht naar zijn eerste Europese titel op seniorenniveau. Mocht het hem lukken, dan haalt hij het eerste EK-goud binnen voor Tsjechië in 37 edities. Het toernooi wordt al sinds 1989 georganiseerd.
Nederland was vooral in de periode tussen 2010 en 2016 erg succesvol, met titels voor onder anderen Manon Kamminga, Irene Schouten, Ronald en Michel Mulder en Gary Hekman. Ook de aflossingsploegen waren meermaals goud waard. De laatste jaren moet Nederland het bij de senioren vooral hebben van Lianne van Loon. Zowel in 2022 als vorig jaar werd ze Europees kampioen op de marathon. Daarnaast was er afgelopen zomer zilver op de 1000 meter en in 2024 brons op de puntenkoers.
Dit jaar krijgt zij steun van Amber van der Meijden, Nikki Noordergraaf en Sofia Schilder (alleen weg). Voor de korte nummers is ook Lataesha Narain ingevlogen. De drie hazen, Ronald, Christian en Joël Haasjes, zullen zich focussen op de lange afstanden bij de mannen, terwijl Teun de Wit, Glenn Nijenhuis en Junior de Blois het korte en middellange werk voor hun rekening nemen. Van der Meijden, De Blois en Joël Haasjes debuteren bij de senioren.
Volledige selectie
Senioren
Vrouwen: Lianne van Loon, Nikki Noordergraaf, Amber van der Meijden en Sofia Schilder (alleen weg), Lataesha Narain
Mannen: Christian Haasjes, Junior de Blois, Teun de Wit, Glenn Nijenhuis, Joël Haasjes en Ronald Haasjes (beide alleen weg)
Junioren A
Mannen: Roan Vos
Junioren B
Vrouwen: Maartje Berkhout, Fleur Hartveld, Asia Berga, Lauren van den Brink en Kyra Kamstra
Mannen: Ruud de Groote, Bjarne den Besten, Ryan Draaisma, Floris-Jacob Toutenhoofd en Nils Wagenaar.
Op 20, 21 en 22 juli staan de baanwedstrijden op het programma. De knalgroene Pista di Pattinaggio is onlangs gerenoveerd en is licht parabolisch, wat betekent dat de binnenkant van de baan vlak is en de buitenkant iets oploopt. Bondscoach Valentina Berga-Belloni hoopt dat de Nederlandse rijders redelijk snel gewend zijn aan de baan, omdat ze de afgelopen jaren op verschillende parabolische banen in Italië getraind hebben.
Na een rustdag zijn op vrijdag 24 en zaterdag 25 juli de wegwedstrijden. Dat parcours ligt om de piste en is 500 meter lang. Zondag is de afsluitende marathon, die verreden wordt in een wijk ten zuiden van de skeelerbaan. De skaters kunnen vanaf hun hotel al een deel van het parcours zien. Omdat de marathon een open inschrijving kent, doen er meer Nederlanders mee. Onder anderen Teun Schouten en Berber Vonk hebben zich ingeschreven voor het onderdeel.
Goed nieuws voor de thuisblijvers, alle wedstrijden zijn live te volgen via de Europese livestream van World Skate. Via Schaatsen.nl houden we je op de hoogte van het nieuws. Volg onze Instagram, Facebook en TikTok voor uitslagen en beelden uit Italië.
Volledig programma
Maandag 20 juli
Baanwedstrijden
09:00 | 200m voorrondes
11:00 | 5km afvalkoers voorrondes Junioren B
10km afvalkoers voorrondes Junioren A
5km Puntenkoers voorrondes Senioren
18:30 | 200m finales
19:45 | 5km afvalkoers finales Junioren B
10km Afvalkoers finales Junioren A
5km Puntenkoers finales Senioren
Dinsdag 21 juli
Baanwedstrijden
09:00 | 500m+D voorrondes
5km puntenkoers voorrondes Junioren B & A
10km afvalkoers voorrondes senioren
17:30 | 500m+D halve finales
18:00 | Prijsuitreiking
18:30 | 500m+D finales
19:00 | 5km puntenkoers finales Junioren B & A
10km afvalkoers finales Senioren
Woensdag 22 juli
Baanwedstrijden
19:00 | 1.000 meter voorrondes & halve finales
12:30 | Relay voorrondes
18:00 | Prijsuitreiking
19:00 | 1.000m finales
20:15 | Relay finales
Donderdag 23 juli
Rustdag
Vrijdag 24 juli
Wegwedstrijden
09:00 | 100m sprint voorrondes
5km puntenkoers voorrondes Junioren B
10km puntenkoers Junioren A
15km afvalkoers senioren
100m sprint kwartfinales
17:30 | 100m sprint halve finales
18:00 | 100m sprint finales
18:30 | 5km puntenkoers finales Youth
10km puntenkoers finales Junioren
15km afvalkoers finales senioren
Zaterdag 25 juli
Wegwedstrijden
09:00 | One lap sprint voorrondes
8km afvalkoers voorrondes Junioren B
15km afvalkoers voorrondes Junioren A
10km puntenkoers voorrondes senioren
17:00 | One lap sprint halve finales
17:30 | Prijsuitreiking
18:00 | One lap sprint finales
8km afvalkoers finales Junioren B
15km afvalkoers finales Junioren A
10km puntenkoers finales Senioren
Zondag 26 juli
09:00 | Marathon mannen
10:30 | Marathon vrouwen
12:00 | prijsuitreiking