De belangrijkste wijzigingen op een rij:
Traditionele mass start verandert in afvalkoers
De naam verandert niet, maar de volledige invulling van de mass start gaat op de schop omdat het originele format als voorspelbaar en saai wordt bestempeld. In een race over zestien rondes vallen om de twee rondes rijders af, totdat er zes overblijven die strijden om de zege. Afgelopen seizoen is de afvalkoers al succesvol getest bij de junioren, maar bij de senioren klinken zorgen.
Jillert Anema uitte die al op deze website en deinst er niet voor terug juridische stappen te nemen bij blessures van zijn rijders: “Je moet geen mensen moedwillig in een gevaarlijke situatie brengen, omdat het tot spektakel zou leiden.” In de rest van het peloton heerst verdeeldheid.
Toevoeging 100 meter (pilot junioren)
Het is het koningsnummer van de atletiek, maar op schaatsen is de 100 meter jaren geleden van de kalender verdwenen. Alleen als seizoenstoetje staat het onderdeel nog op het programma van de Zilveren Bal. Om de sport aantrekkelijker te maken wil de ISU het nummer terugbrengen in de World Cups. Komend seizoen wordt het getest bij de junioren, vervolgens wordt gekeken of het ook op het hoogste niveau weer een plekje verdient. Meer over de geschiedenis van de 100 meter, het precieze format en de reacties uit de schaatswereld is hier te lezen.
Jenning de Boo en Femke Kok hebben twijfels over de herinvoering van het onderdeel.
Inrijden verdwijnt (pilot junioren)
Tijdens de eerste twee World Cups bij de junioren wordt er komende winter niet ingereden. Enerzijds vanwege de veiligheid, omdat de schaatsers in de inrijdbaan verschillende snelheden hebben, wat zou kunnen leiden tot gevaarlijke situaties. Een andere belangrijke reden is de eerlijkheid van de wedstrijden. Zo profiteren de schaatsers in de wedstrijdbaan van de rijwind als hun concurrenten aan het warmdraaien zijn. De volledige warming-up zou dan buiten het ijs moeten worden gedaan, zoals de afgelopen jaren al gebruikelijk was bij de teamonderdelen.
Grotere wisselzones mixed relay en andere opzet WK
Dit seizoen wordt er voor het eerst gestreden om de wereldtitel mixed relay. Reden voor de ISU om twee veranderingen door te voeren. Allereerst is de wisselzone vergroot. Rijders hebben vanaf dit seizoen honderd meter de tijd om het figuurlijke stokje over te geven, van de 500 meter-startlijn tot de finishlijn. Ten tweede is er een nieuwe opzet voor het WK. De nummers één van elke voorronde kwalificeren zich voor de finale, waarin vervolgens gestreden wordt om de medailles. De World Cups blijven ongewijzigd; de tijden van de heats bepalen de winnaar.
Wereldranglijst
Aan de hand van de mondiale toernooien wordt deze winter een wereldranglijst opgemaakt, in de zoektocht naar de beste schaatser. Alle individuele nummers van de zes World Cups en het WK Afstanden tellen hiervoor mee. Om de verschillende afstanden met elkaar te kunnen vergelijken - de 500 meter wordt in de wereldbekers vaker verreden dan de andere afstanden – verdient een rijder bij een zege op de 500 meter nog steeds 60 punten, voor de overige afstanden is dit verhoogd naar 90 punten. Een wereldtitel levert 200 punten op, voor de nummer twee en drie wachten er respectievelijk 180 en 160 punten. Vooral schaatsers die veel afstanden rijden zullen hoog scoren op deze rangschikking.
Meer prijzengeld, teamsprint olympisch
Zoals reeds bekendgemaakt zijn de prijzengelden, na de kritiek van de Noor Peder Kongshaug, verhoogd. De wereldkampioenen op de losse afstanden krijgen 10.000 Amerikaanse dollar, in totaal is er voor het WK Afstanden een prijzenpot van 545.000 dollar. Het winnen van een World Cup-klassement is goed voor 18.000 dollar (vorig jaar 16.000 dollar), terwijl een losse wereldbekerzege 2.000 dollar waard is (vorig jaar 1.500 dollar).
Aan het format van de teamsprint wordt niet getornd, maar deze zomer werd wel bekend dat het onderdeel tijdens de Spelen van 2030 in Thialf voor het eerst op het olympisch programma staat. Dat zal betekenen dat de verschillende teams meer aandacht zullen schenken aan de teamsprint, zodat ze over vier jaar een gooi kunnen doen naar de eerste olympische titel.
Nieuwe mass start-opzet (pilot junioren)
De eerste afvalkoers is nog niet verreden bij de senioren of de ISU onderzoekt alweer een nieuwe invulling van de mass start bij de junioren. Een short mass start, verreden over drie rondes. Elke race doen maximaal zes rijders mee en de beste kwalificeert zich voor een finale, waarin ook maximaal zes deelnemers zijn.