Deze zomer kreeg iedereen bij TeamNL Shorttrack de ruimte wat langer gas terug te nemen na het olympisch seizoen. Bovendien wilde bondscoach Niels Kerstholt de eerste maanden van de winter gebruiken om nieuwe dingen uit te testen. Pas in deel twee van het seizoen moest iedereen op scherp staan. Daarmee bereidde Kerstholt de buitenwereld alvast voor op mindere resultaten van de olympisch kampioenen tijdens de eerste World Tours. Ten onrechte, zo leerde het eerste internationale treffen in Vancouver.

Zeldzame drieklapper

Hopelijk heeft Jens van ’t Wout genoeg ruimte over in zijn bagage, want na een weekend racen heeft hij al vier gouden medailles veroverd. Op de eerste finaledag was hij de beste op de 500 en 1500 meter, zondag (Canadese tijd) voegde hij daar winst op de 1000 meter aan toe. De Turk Furkan Akar probeerde hem te passeren, net zoals de Koreanen Seochan Bae en Jongun Rim. Het afblokken van tegenstanders heeft Van ’t Wout echter tot een kunst verheven. Steeds turend tussen zijn benen door zag hij alle acties van zijn tegenstanders aankomen.

Zo kon niemand voorkomen dat Van ‘t Wout alle individuele afstanden op zijn naam schreef. Een zeldzaamheid in de World Tour. Vorig seizoen lukte het William Dandjinou in Montréal. Verder moeten we terug naar 2004, toen de Zuid-Koreaanse shorttrackgrootheid Hyun-Soo Ahn (later Viktor An in dienst van Rusland) vier individuele afstanden won in de wereldbeker. Destijds werd ook de 3000 meter nog verreden. Voor Van ’t Wout is het overigens niet de eerste drieklapper; op het EK begin dit jaar won hij eveneens de 500, 1000 en 1500 meter.

Ook mixed relay en Velzeboer succesvol

Xandra Velzeboer, die vertelde dit seizoen te willen genieten en haar perfectionisme meer los te laten, oogde desalniettemin gretig op de 500 meter. In aanloop naar de finale was de olympisch kampioen niet de snelste vrouw, waardoor ze de beste startpositie aan landgenoot Selma Poutsma moest laten.

Xandra Velzeboer Selma Poutsma
De olympisch kampioen op de 500 meter toont wederom haar klasse. | Foto: Orange Pictures

Halverwege de eindstrijd had ze al orde op zaken gesteld. Vervolgens gleed Velzeboer probleemloos naar haar eerste individuele goud van het seizoen. Poutsma was haar finale net zo explosief begonnen als de eerdere rondes, maar moest genoegen nemen met brons na gepasseerd te zijn door Velzeboer en de Canadese Courtney Sarault.

Eerder op de dag hadden Poutsma, Velzeboer, Teun Boer en Van ’t Wout al op de mixed relay laten zien dat geen enkel land over meer snelheid en explosiviteit beschikt dan de Nederlandse brigade. Het beginstuk was minder indrukwekkend dan in de voorrondes. Toen Teun Boer eenmaal begon te versnellen, moesten de andere landen zich echter schikken in een bijrol.

De World Tour wordt volgende week vervolgd in Montréal.

Mixed relay Vancouver
De mixed relay is op het lijf geschreven van de Nederlandse rijders. | Foto: Orange Pictures