Zielman, die zegevierde bij de vrouwen, won begin februari al de alternatieve Elfstedentocht op de Oostenrijkse Weissensee. De 27-jarige lerares uit Rottum bleef vandaag na 60 kilometer Irene Schouten (tweede) en Maria Sterk voor. Het peloton bestond bij de dames uit slechts zeventien schaatssters.

De afgelopen natuurijsperiode had duidelijk zijn tol geëist, ook bij de dames die wel in Eernewoude aan het vertrek stonden. Op het zware ijs probeerden een aantal dames uit het pelotonnetje weg te glippen, maar de groep bleef uiteindelijk compact. Schouten ging de sprint aan en zag alleen nog Zielman voorbijkomen.

De winst bij de mannen ging naar Simon Schouten. In een tumultueuze sprint werd Christijn Groeneveld tweede en Karlo Timmerman derde. De wedstrijd kende op het zware dooiijs een grillig verloop. Er waren uitlooppogingen van onder andere Peter van de Pol, Sander Kingma en Schouten, maar alle vluchters werden door het peloton teruggepakt. In de finale probeerde Martijn van Es nog weg te komen, maar ook hij faalde. Het liep vervolgens uit op een massasprint waarin Schouten aan het langste eind trok.

Schouten, het schaatstalent uit het team van ploegleider Yep Kramer, had nog nooit eerder bij de A-rijders gewonnen. Makkelijk ging het niet. Het ijs was zacht en een kilometer de eindsprint werd hij vastgepakt door Jochem Uithoven, die door de jury werd gediskwalificeerd. Toen Schouten over de eindstreep kwam, rekende hij ook nog met zijn handen af met Uithoven. "Ik ben de jongste van het peloton, maar ik laat me natuurlijk niet in de maling nemen door zo’n gast. Ja, ik ben zielsgelukkig met deze overwinning", aldus Schouten.


Foto's: Neeke Smit