Wijfje schaatste vooral met haar armen los en leek geen seconde te temporiseren. Dat was naar eigen zeggen ook dat waar coach Erik Bouwman zo op heeft gehamerd.
"We hebben vooraf het raceplan bepaald. Daar hebben we het hele jaar hard op getraind en dat zit dus helemaal in mijn hoofd. Ik moest gewoon in een sprint naar de finish. Dat was het plan. Gewoon gaan."
Tegenover de blijdschap van Wijfje stond de teleurstelling van Antoinette de Jong. De rijdster die bij de Spelen in Sotsji nog uitkwam op de drie kilometer, leidt na de eerste dag dan wel in het allroundklassement, maar had haar zinnen ook op de titel op de mijl gezet.
De Jong merkt echter dat ze niet zo lekker schaatst als eerder dit seizoen. "Er zit wel snelheid in, maar ik kan dat niet zo goed doortrekken. Dan zakt het allemaal iets in en ga ik een beetje naar voren zitten, waardoor het minder wordt. Dat merk ik al na een ronde. Daarna probeerde ik nog door te trekken, maar het was gewoon niet goed genoeg."
Ook bij de heren was er een Nederlander die een afstand won. Omdat de 3 kilometer alleen meetelt in het allroundklassement, mag Patrick Roest zich geen wereldkampioen noemen. Dat deed aan de vreugde over zijn prestatie niets af bij de eerstejaars a-junior.
"Hier had ik niet over nagedacht aan het begin van het seizoen. Ik kon wel zien dat het steeds beter ging, maar dit had ik niet verwacht", zegt Roest die toegaf wel gespannen te zijn geweest voor zijn race. "Ik ben altijd wel zenuwachtig, maar ik weet dat er bij de 3 kilometer kansen zijn voor mij, dus dan is er meer druk."
Coach Bouwman was uiteraard te spreken over de prestaties van Wijfje en Roest, maar waakte voor al te veel euforie. "We mogen nu eventjes genieten en dan op naar morgen. Voor het klassement kan het nog alle kanten op. Het is mooi als je bovenaan staat. We zijn er alleen nog lang niet. Maar onder wat we vandaag hebben laten zien, zet ik een dikke krabbel."
Met de eerste WK-dag achter de rug lijkt Nederland op een bijzondere prestatie af te steveven. Zowel goud bij de dames- als bij de heren-junioren is een reƫle optie. De laatste keer dat de oranjeploeg de dubbel bij het jeugd-WK pakte, was in 2010, toen Lotte van Beek en Koen Verweij de allroundwereldtitels wonnen.
De afgelopen drie jaar was zilver het hoogst haalbare, voor Pien Keulstra (2011) en Antoinette de Jong (2013) bij de dames en voor Thomas Krol bij de heren (2012). Daarnaast hebben de Nederlanders dit weekend in Bjugn ook nog kans op het goud op de sprintnummers.