Wiklund en Eitrem halen Noorse titels op
Omdat adel verplicht, reisden de wereldkampioenen allround gewoon af naar Bjugn, een vlekje in de Noorse provincie Trøndelag, om mee te doen aan het NK. Ragne Wiklund en Sander Eitrem zullen zich vast hebben afgevraagd waar ze aan begonnen waren, want van een strijd is er geen moment sprake geweest. Beiden bemachtigden na drie dagen schaatsen hun vierde nationale allroundtitel bij de senioren.

Met name bij de vrouwen zat er een enorm gat tussen Ragne en degenen die aanwezig waren in de Fossenhallen van Bjugn. Wiklund won alle afstanden met grote voorsprong. De 500 meter ging in 39,90 (0,63 voorsprong op nummer 2), de drie kilometer won ze in 4.07,03 met ruim twaalf seconden op de eerste achtervolger, op de 1500 meter (in 1.57,67) was ze 6,24 seconden sneller dan Aurora Grinden Løvas, die verleden week ook meedeed aan het WK in Thialf. De slotafstand werd eveneens een eenvoudige prooi voor de 25-jarige winnaar van drie medailles op de laatste Winterspelen. De tijd: 7.02,34, liefst 26 seconden beter dan Dine Storelid die ook als tweede eindigde in het klassement.

Sander Eitrem verging het net zo, al keek hij na de sprint (37,76) nog tegen een achterstand aan ten opzichte van rappere landgenoten. Op de vijf kilometer werd de rangorde hersteld. Eitrem reed met 6.20,21 een nieuw baanrecord en was 16,75 seconden sneller dan Sigurd Henriksen, ooit wereldrecordhouder als junior op dit onderdeel. Ook de schaatsmijl zette hij naar zijn hand (1.49,27), om de afsluitende tien kilometer nog een keer diep te gaan voor een indrukwekkende 13.08,74 (wederom een baanrecord), bijna 34 seconden onder de tot dan snelste tijd van Henriksen.

Bjorn Magnussen ondervond niet al te veel tegenstand op het NK Sprint. Hij zegevierde op alle vier afstanden en ging de getalenteerde Miika Klevstuen vooraf in de rangschikking. In het vrouwenveld hoefde Julie Nistad Samsonsen evenmin zorgen te maken op de vierkamp. De twee 500 meters won ze beide met meer dan twee tellen voorsprong op de nummer 2 (Pauline Lyse Olsen), op de 1000 meters moest Martine Solem twee keer ruim twee seconden toegeven.

Alle uitslagen van het NK Allround in Noorwegen staan hier; die van het NK Sprint hier

Sander Eitrem
Sander Eitrem: kapot, maar met gemak de sterkste op het NK. | Foto: Orange Pictures

Semirunniy op eenzame hoogte in Polen
Vladimir Semirunniy haalde zijn eerste nationale allroundtitel in zijn nieuwe thuisland Polen binnen. De genaturaliseerde Rus stond op drie afstanden bovenaan op de uitslagenlijst, alleen de zege op de 500 meter kwam in handen van de sprinter Marek Kania die een lijdensweg zou afleggen op de afsluitende tien kilometer. Voor dat nummer had hij vijftien minuten en 33 seconden nodig, twee minuten en 42 seconden meer dan Semirunniy.

Zofia Braun won afgetekend het toernooi voor de vrouwen. Ze eindigde als eerste op alle afstanden.
De uitslagen staan hier

Birgit Radt lonkt naar TeamNL Shorttrack
Na het zilver kwam er twee keer goud en ging Birgit Radt alsnog tevreden naar huis. Dat is in een zin samengevat het succesvolle NK Shorttrack voor de 19-jarige Haagse van het KNSB Talent Team Zuidwest, die in stijl afscheid neemt van de juniorencategorie. “Ik hoop dat ik volgend seizoen mag aansluiten bij de nationale selectie. Daar train ik al jaren vrijwel dagelijks voor”, zegt de rijder van de Delftse club DIJKV die in de Elfstedenhal in Leeuwarden Nederlands kampioen werd op de 500 en 1000 meter. Op de 1500 meter moest ze genoegen nemen met zilver.

“Daar baalde ik zaterdag flink van, want ik werd tweede door een actie van iemand die me uit de baan beukte. Zo kon er een ander me nog passeren in de slotronde. Ik kon er niets aan doen, reed een goede rit. Dus ja, ik was erg blij dat ik een dag erna de beide andere afstanden wel heb kunnen winnen. Fijn dat ik het jaar zo heb kunnen afsluiten”, aldus Radt, die eerder tijdens het WK in Salt Lake City tweede werd met de mixed relayploeg.

Het wordt nu afwachten hoe Radts toekomst eruit komt te zien. Volgens haar coach Ingmar van Riel zou ze de stap hogerop kunnen maken naar TeamNL, maar daar is nog niets over beslist. “Ze wilde per se dit weekend bewijzen dat ze de beste is, en dat is aardig gelukt. Wat de volgende stap zal zijn, weet ik niet. Er zal ongetwijfeld overleg komen met Niels Kerstholt, om te horen wat hij van plan is. Maar een ding is zeker: Birgit heeft de ambitie, al zegt ze ook: ‘Die meiden zijn zó goed’. Ik ben benieuwd”, verklaart Van Riel.

Birgit Radt
Birgit Radt had, wat gouden medailles betreft, bijna een score van honderd procent. Op de 1500 meter moest ze de eer laten aan Pom Straathof, die hier achter haar rijdt. | Foto: Neeke Smit

Radt kan terugkijken op een prima jaar, met veel internationale optredens waarin ze voldoende de confrontatie heeft kunnen aangaan met buitenlandse toppers van haar eigen leeftijd. Dat was ook in 2024 al het geval toen ze mocht meedoen aan de jeugd Olympische Spelen in Zuid-Korea. “Dat was een mooi voorproefje van de echte Olympische Spelen, die ik vorige maand natuurlijk ook heb gevolgd. Dat was heel vet om te zien, waarbij ik dacht daar zou ik ook graag aan willen meedoen”, aldus Radt, die zes nationale titels bij de jeugd heeft veroverd.

In de categorie neo-senioren was Leon Visser goed op dreef. Hij werd kampioen op de 1000 en 1500 meter, in beide gevallen voor Bas van der Valk die de titel greep op de 500 meter.

Alle uitslagen van het NK jeugd vind jehier

Leon Visser en Bas van der Valk
Verbeten duel tussen Leon Visser (r) en Bas van der Valk. | Foto: Neeke Smit