Er kon vier dagen geschaatst worden op de landijsbaan van ‘Hard Gaat Ie’ in Landsmeer. Dat was niet zo heel lang: de sneeuw was de grote boosdoener. Secretaris Ants Tilma: "We hadden al de nodige kunstgrepen toegepast om goed ijs te krijgen, bijvoorbeeld door precies op het goede moment de waterpomp open te zetten en zo een heel mooie ijslaag te krijgen. Maar toen ging het sneeuwen en hier, in de omgeving rond Amsterdam, is vrij veel gevallen."
"Het heeft dus de nodige energie gekost om dat van het ijs te krijgen voor de baan open kon. En laten we nou net de dag ervoor en de laatste dag van die ijsdagen ook al andere activiteiten gepland hebben. Die lagen al ver van tevoren vast en natuurijs komt altijd onverwacht. Al met al was het voor ons dus wel een héél heftige week. Zo erg dat ik erna zoiets had van: ‘nu even geen ijsclub meer…’"
Op dinsdag gingen mensen van Hard Gaat Ie naar Heerenveen voor hun jaarlijkse wedstrijden om de Aafje Houwer-trofee. Deze vrouw maakte zich ooit sterk voor de georganiseerde wedstrijdsport binnen club en zette een trainingsgroep en het jeugdschaatsen op. Ze is inmiddels overleden, maar ter nagedachtenis aan haar zijn deze wedstrijden in Thialf naar haar genoemd.
De prijzen zijn voor degenen die zich het meest hebben verbeterd. "Eén dag hierna ging de ijsbaan open. Dat was dus op woensdag en voor zaterdag stond alweer een clubavond op het programma op de ijsbaan in Hoorn, onder meer met wedstrijden voor jeugd en recreanten. Het was allemaal zeer geslaagd, maar wel een beetje veel tegelijk…"
Toch is men dat in Landsmeer wel een beetje gewend, want een deel van de leden is het jaar rond actief. "De club telt 1200 leden, maar dat komt omdat in dit kleine dorp ieder gezin lid is van de (natuur)ijsclub. Dat is een gegeven. Alle kinderen gaan ook vanaf hun zevende op jeugdschaatsen. Ze gaan natuurlijk niet allemaal door, maar ze leren wel schaatsen bij de club. Al met al hebben we een kleine 200 leden die actief zijn. De rest slaapt en wordt wakker zodra er natuurijs op onze baan ligt."
Door de actieve leden wordt wekelijks geschaatst op de Jaap Edenbaan en ook gefietst. "We hebben bijvoorbeeld een vrij grote groep masters die rustig op een doordeweekse avond om half elf nog op de baan staan. Onder hen hebben we echt een geweldige deelname. Zij winnen ook geregeld geldprijzen. Die gaan in een pot en daar wordt eens per seizoen met elkaar van gegeten in een wokrestaurant in Purmerend. Die prijzenpot wordt dan ook de ‘wok-pot’ genoemd."
In de zomer gaat de jeugd inline-skaten in recreatiegebied ’t Twiske, vlakbij Landsmeer. "Daar is een parkeerterrein dat daar heel geschikt voor is. Dat is een prima baantje waar de kinderen technisch goed geïnstrueerd kunnen worden. En we mogen er gebruik maken van de accommodatie van de atletiekvereniging die daar ook traint, dat is dus helemaal handig."
"Er zijn wel bestuursleden die graag een skatebaan hier in het dorp zouden willen, maar ik zie dat nog niet zo snel gebeuren. We hebben hier nu al zulke problemen met parkeren en met zo’n baan worden die alleen maar groter. Bovendien moet je dan eigenlijk wel een aparte inline-skatetak opzetten. Misschien komt het ooit zover, maar misschien ook niet"
"We hebben in ieder geval pas van de gemeente weer voor 30 jaar toestemming gekregen het clubgebouw te houden. Dat is echt ons honk. Daar wordt vergaderd, we hebben er instructie-avonden, slijpavonden en er wordt theorie gegeven aan trainers. Het vraagt wel het nodige onderhoud, samen met dat van het terrein van de baan, maar daar hebben we dan ook het hele jaar de tijd voor. En zo blijven we zeker lekker bezig!"
Naam club: Hard Gaat Ie.
Gevestigd in: Landsmeer.
Bestaat sinds: 1899.
Aantal leden: 1200.
Jongste lid: 6 jaar.
Oudste lid: 90 jaar.
Bijzondere leden: Jelle Attema ( lid van verdienste KNSB), ereleden Dick Moes en Geert Houwer, Arjan Schreuder (winnaar Weissensee en langebaan) Marjan Mager (marathon en langebaan landelijk), Fabian van Altena (marathon A-rijder geweest), John van Dijk (marathon A-rijder, nu master).
Toppers in de gelederen: Lieuwe Mulder (sprint), Sven Faber (B-rijder marathon), Gijs Roos (baanselectie A’dam), Lisa Roos, Tom Kant, Max Kant (aanstormend talent), Henriette Goede, Marja en Marco Roos (geselecteerd voor WK Masters).
Accommodatie: landbaan met clubhuis aan het Zuideinde t/o 52 te Landsmeer.
Website: www.hardgaatie.nl.
Emailadres: redactie@hardgaatie.nl.
Facebook: Facebook Hard Gaat Ie.
Clubblad: komt vier keer per jaar uit met alle informatie voor de wedstrijdrijder en de recreant.
Verenigingsmotto: het bevorderen van ijsvermaak door en voor de leden!
Feestelijkheden: de jaarlijkse clubavond met prijsuitreikingen. Ook organiseren we tijdens de Landsmeerse Sport- en Feestweek het "Katknuppelen" en de vermaarde "sloot en slob-race". Ook is er twee keer per jaar een clubavond op de ijsbaan "Westfries " te Hoorn (met dank aan sponsor "RoosRoos Uitgevers b.v.").
We willen in de toekomst graag: een skeelerbaan die in de winter gebruikt kan worden als 400 meter ijsbaan.
Wij zijn de leukste ijsclub, omdat: "Hard Gaat Ie" in alle jaargetijden activiteiten organiseert voor alle leeftijden en niveaus!
Tot slot: onze ‘Gouden Tip’ voor andere verenigingen: verdeel de taken van de vereniging over zoveel mogelijk commissieleden, zodat iedereen een behapbare taak heeft en hierdoor als vrijwilliger behouden blijft voor de club. Want zonder vrijwilligers heeft "Hard Gaat Ie" geen bestaan!