Het was alweer de derde zege dit seizoen voor Foske Tamar van der Wal, die een sterke comeback maakt in het marathonpeloton. Beter misschien dan ze zelf ooit voor mogelijk had gehouden.
Van der Wal kijkt immers alleen naar dagzeges, maar dat ze al ver voor de helft van het seizoen al de teller op drie zou zetten, dat mag verrassend worden genoemd.
Van der Wal zelf is er in ieder geval zeer tevreden over. "Die dagzeges, dat is wat mij betreft toch waar ik het voor doe. Het klassement, dat maakt me eigenlijk niet zoveel uit. Daar kijk ik ook niet naar’’, vertelde ze op de besneeuwde Edenbaan.
Waar ze wel naar kijkt, is de aanstaande strijd om de Nederlandse titels op kunstijs. Die worden op tweede Kerstdag in Utrecht betwist, en Van der Wal maakt er geen geheim van haar zinnen te hebben gezet op de titel.
"Dat is een van mijn hoofddoelen voor dit seizoen, dat heb ik al vanaf het begin gezegd. Op het NK wil ik goed zijn.’’ Ze lijkt aan die wens te voldoen, want Van der Wal steekt in een vorm die nodig kan zijn voor een titel. "Het gaat momenteel heel lekker’’, erkende ze. "Ik voel me goed en heb ook voldoende snelheid in mijn benen.’’
Dat bleek wel in de eindsprint van een wedstrijd die veel vluchtpogingen opleverde, maar geen echte ontsnapping. Het tempo lag constant hoog bij de vrouwen op de uitstekende ijsvloer in de hoofdstad. Dat het uitdraaide op een massasprint mocht daarom nauwelijks verrassend worden genoemd.
Van der Wal kwam daarin als eerste uit de laatste bocht, en die positie gaf ze in de laatste honderd meter niet meer af. Ook niet aan Carla Zielman, die wel dicht naderde, maar uiteindelijk niet langs Van der Wal kwam. Dat voelde goed voor de winnares, want juist Zielman is één van haar voornaamste concurrentes in de strijd om de nationale titel.
"Ja, vooral naar haar en Mariska Huisman moet ik kijken’’, erkende Van der Wal. Huisman is de titelverdedigster. Zij werd vorig jaar op de Jaap Edenbaan nationaal kampioene.
In het klassement blijft Carla Zielman de leidster. Margo van der Merwe handhaafde zich in het witte pak voor de beste jonge rijdster.