Jan Hoogeveen uit Woubrugge werd in 1989, o.a. met Jeroen Otter – de huidige bondscoach van de Nationale Trainingsselectie Shorttrack (NTS) -, wereldkampioen op de relay. En in 1991 pakte hij individueel de Nederlandse titel. De laatste twee jaar van zijn shorttrack carrière werkte Hoogeveen halve dagen als ambachtelijk timmerman in de molens.

Werk dat hij momenteel nog steeds doet. "Er moesten centen binnenkomen om te kunnen sporten," vertelt Hoogeveen. "Maar dat had ook consequenties voor mijn lichaam. Arbeid en het sporten erbij heeft erg veel van mijn lichaam geëist."

De oud-wereldkampioen is nog niet zo heel lang vrijwilliger bij het schaatsen, maar zijn enthousiasme voor de sport is hij eigenlijk nooit kwijtgeraakt. Binnen de shorttrackvereniging van Hoogeveen reden om hem op te geven voor deze rubriek.

Waarom ben je begonnen met vrijwilligerswerk bij het schaatsen?
"Toen mijn dochter op haar zesde op jeugdschaatsen ging, werd ik steeds al gevraagd om mee te helpen. Maar ik wilde eerst kijken of ze het echt wel leuk vond. En ze vindt het leuk, dus inmiddels geef ik voor het tweede seizoen training bij het jeugdschaatsen van IJsvereniging Woubrugge en IJsclub Hoogmade. Toen ze moest kiezen tussen langebaan en shorttrack heeft ze voor shorttrack gekozen, daar was papa erg blij mee, en sinds eind vorig seizoen ben ik ook shorttracktrainer bij IHCL."

Had je ooit verwacht dat je als vader weer betrokken zou raken bij de sport die je zelf ook jarenlang hebt gedaan?
"Ik moet eerlijk zeggen dat ik, sinds ik in 1995 gestopt ben, jarenlang niet naar shorttrack heb omgekeken. Als ik nu terugkijk heb ik spijt dat ik er toen zo uitgestapt ben, want ik mis toch een hoop. De ontwikkeling van de sport is gewoon doorgegaan en daardoor mis ik wel weer dingen. Dat vind ik jammer. Uiteindelijk kom je toch weer terug bij de sport, omdat het gewoon een mooie sport is. Ik heb destijds voor shorttrack gekozen omdat ik er goed in was en omdat ik het heel erg leuk vond om te doen. Ik ben heel wat jaren niet bij de ijsbaan geweest en nu ben ik toch weer terug op het nest."


Hoogeveen (links) bij IHCL | Foto: IHCL

IHCL is een hele enthousiaste vereniging.
"Zeker, de jongens die er vorig seizoen mee gestart zijn, zijn zo enthousiast dat ik geen ‘nee’ kon zeggen toen ze me vroegen om te helpen. Inmiddels ben ik zelfs zo ver dat wanneer mijn dochter ermee zou stoppen, dat ik wel door zou gaan met dit vrijwilligerswerk."

Vind je het belangrijk dat (top)sporters behouden blijven voor de sport?
"Ja, want door de jaren heen doe je natuurlijk allerlei kennis op en dan is het leuk om dat over te kunnen brengen. Dat het op die manier behouden blijft binnen de sport."

Wordt de sport daardoor ook professioneler?
"Dat hoop ik wel. Destijds in onze jaren is het wat stil gaan staan en later zelfs teruggegaan. Zoals de sport nu is moet het eigenlijk blijven groeien. Jeroen Otter wist dat de huidige groep wereldkampioen kon worden en eigenlijk kwamen de Olympische Spelen misschien net een jaartje te vroeg. Met een jaartje extra hadden ze qua kracht even wat makkelijker meegekund. Maar als ze de huidige vorm kunnen vasthouden richting volgend jaar, dan worden ze aan de top steeds sterker en stabieler."

Heb je zelf ook ambitie om als trainer/coach hogerop te komen?
"Nou, ik ben er natuurlijk een tijdje uit geweest en ik moet dat toch weer een beetje van het begin oppakken. En nu ik hier eenmaal aan ben begonnen, zie ik vanzelf wel hoe het verder allemaal loopt. Maar ik heb voor mezelf al wel besloten dat ik bij de sport betrokken blijf om iets te doen."


Hoogeveen duwt Annita van Doorn bij de relay van Skate4AIR | Foto: Martin de Jong

Hoeveel uur ben je wekelijks bezig met vrijwilligerswerk?
"Ik geef bij IHCL op de maandag- en dinsdagavond training en dan op zaterdag of zondag een wedstrijd. Ze hebben nu ook wel door dat ze me kunnen vragen om te coachen. Straks in de zomer help ik ook mee met de skeelertrainingen, dat doen we net als vorig seizoen weer in de ijshal. Mijn dochter wil daar ook aan meedoen. Verder geef ik op de donderdag nog droogtraining bij de ijsverenging."

Wat is voor jou de voldoening van dit werk?
"IHCL is sowieso de club waarmee ik ben opgegroeid, dus dat doet me wel wat. De club is bijna ten onder gegaan en het zou zonde zijn wanneer dat weer zou gebeuren. Daarnaast blijf ik op deze manier betrokken bij het shorttrack en dat vind ik toch wel erg leuk."

Tijdens het NK shorttrack deed je samen met oud-shorttrackers mee aan de Skate4AIR relay. Hoe was dat?
"Dat was voor mij weer de eerste keer. Die anderen gingen eigenlijk veel te hard voor mij, maar ik vond het hartstikke leuk om mee te doen. Het heeft er wel voor gezorgd dat ik ook zelf weer een beetje moet gaan trainen, want het komt jaarlijks terug."

Welke vrijwilliger(s) wilt u graag terugzien in de ‘Vrijwilliger van de Week’, en waarom? Laat het ons weten door een mail te sturen naar redactie@schaatsen.nl