Bij de dames zijn al drie rijdsters zeker van het Essent ISU WK in Hamar. Omdat Ireen Wüst, Linda de Vries en Diane Valkenburg gedrieën het podium vormden hebben zij hun ticket al verdiend. Bij de Gruno Bokaal is daardoor nog één startbewijs te verdienen.
De selectie wordt bepaald door een klassement over de 1500 en 3000 meter. De drie kilometer wordt zaterdag verreden, de mijl zondag. De winnares van het klassement over die afstand is zeker van een ticket. De strijd om dat ene startbewijs wordt spannend. De dames van Team Corendon, onder anderen Marije Joling, Annouk van der Weijden en Jorien Voorhuis, die het Essent ISU EK misten zullen er alles aan doen om wel naar het WK te mogen.
Daarnaast heeft ook Marrit Leenstra aangegeven dat ze zich in de strijd voor het laatste WK-ticket wil mengen, net als haar ploeggenote Lotte van Beek. Leenstra en Van Beek lieten het KPN NK Allround aan zich voorbijgaan om zich op het KPN NK Sprint, en daarna het WK, te richten.
Antoinette de Jong, die succesvol op het Essent EK Allround debuteerde met een vijfde plaats, doet niet mee aan de selectiewedstrijd. De juniore richt zich voor de rest van het seizoen op de junioren-NK's en het wereldkampioenschap voor junioren. Ook de verrassing van het KPN NK Allround, winnares Jorien ter Mors doet niet mee in Groningen. De selectiewedstrijd past niet in het schema van de shorttrackster.
Bij de heren zijn er in Groningen nog twee startbewijzen voor het Essent ISU WK Allround te verdienen. Zeker van deelname zijn alleen Sven Kramer en Jan Blokhuijsen, de winnaar en runner-up van het Essent ISU EK in Thialf. Ted-Jan Bloemen en Renz Rotteveel, die ook deel uitmaakten van de EK-ploeg, zullen hun best moeten doen om ook naar het WK te mogen, want er zijn kapers op de kust, zeker voor lange-afstandsspecialist Bloemen.
Net als bij de dames wordt er namelijk geselecteerd op basis van de twee middenafstanden: de 1500 en 5000 meter. Wie na de vijf kilometer van zaterdag en de 1500 van zondag de bovenste twee plekken bezetten mogen zich opmaken voor het kampioenschap in Hamar.
Naast Bloemen en Rotteveel zal Koen Verweij proberen zijn seizoen te redden nadat hij op de KPN NK Afstanden gediskwalificeerd werd, op de KPN NK Allround viel en voor de KPN NK Sprint geblesseerd moest afhaken. Ook mannen als Frank Hermans en Maurice Vriend zullen een poging willen wagen om een plekje de WK-selectie te veroveren.