Voorselectie WK Afstanden
“Omdat de wedstrijden dit seizoen heel dicht op elkaar zitten, is met de teams besproken om de beste rijders te beschermen voor het WK”, vertelt disciplinemanager Freek van der Wart. Hiervoor zijn drie eisen opgesteld: na vier World Cups moet de rijder in de top-3 van het klassement staan, minimaal één World Cup gewonnen hebben en de hoogst geklasseerde Nederlander zijn. Als aan alle drie de eisen wordt voldaan, heeft de sporter zijn of haar startbewijs binnen voor het WK Afstanden op dat nummer.
Deze schaatser hoeft dan op die afstand geen NK Afstanden te rijden in januari. Zo ontlopen de toppers de druk van de plaatsingswedstrijd. Ze kunnen dan eerder afreizen naar de World Cup in Salt Lake City, die een week later plaatsvindt en waar rijders een gooi kunnen doen naar een wereldrecord.
“Deze selectiecriteria hebben we gekozen, omdat we de kans op goud zo groot mogelijk willen maken. Slechts een paar sporters komen voor deze voorselectie in aanmerking. De overige tickets zullen te verdienen zijn op het NK”, legt Van der Wart uit.
Uitzondering op de eerder drie genoemde eisen is de vijf kilometer vrouwen en de tien kilometer mannen. Omdat die afstanden alleen op het programma staan van de derde World Cup in Thialf, is eenmaal winnen voldoende voor een direct WK-startbewijs.
Nieuwe selectie ploegenachtervolging mannen
Ook bij de ploegenachtervolging verandert de KNSB de selectie-eisen. In tegenstelling tot andere jaren wijst bondscoach Rintje Ritsma de rijders voor de eerste twee World Cups bij de mannen niet aan. In plaats daarvan is het NK Ploegenachtervolging, dat plaatsvindt tijdens het World Cup Kwalificatietoernooi, leidend. Rijders kunnen zich daar als team inschrijven en de winnaar van die wedstrijd is automatisch gekwalificeerd voor de eerste twee World Cups.
De rijders mogen zelf hun ploeg samenstellen. Zo kunnen de commerciële topteams Essent, Reggeborgh, Albert Heijn Zaanlander en X2O Badkamers allemaal hun eigen schaatsers opstellen, maar Stijn van de Bunt (X2O), Jorrit Bergsma (AH Zaanlander) en Marcel Bosker (Reggeborgh) zouden ook hun krachten kunnen bundelen. “In theorie hebben alle vier de topteams drie rijders in huis voor dit onderdeel. Het is aan henzelf of ze ook zo willen rijden of dat ze verder kijken dan hun eigen team”, aldus Van der Wart.
De disciplinemanager legt uit waarom de selectiemethode aan verandering toe was. “De afgelopen twaalf jaar hebben we bij de mannen wel succes gehad op de WK’s (zeven van de negen wereldtitels werden gewonnen, red.), maar op de Olympische Spelen was er in die jaren slechts één keer brons. Bovendien zijn we op de vijf kilometer geen toonaangevend land meer, terwijl dat onderdeel wel de basis is voor de ploegenachtervolging. De beste Nederlander zit ongeveer tien seconden af van de beste Europese tijd.”
Daarmee wordt het voorbeeld van de Amerikanen gevolgd, die tijdens de Spelen zilver wonnen. “In Nederland hebben we altijd de drie beste individuen bij elkaar gezet, nu kiezen we voor het team. Zo doen ze dat in het buitenland vaak ook: drie rijders bij elkaar zetten die klikken en als team groeien, waarna ze zich ook individueel gaan verbeteren”, aldus Van der Wart.
“Bijkomend voordeel is dat meer rijders in Nederland trainen op de ploegenachtervolging en bijvoorbeeld leren op welke positie ze het best kunnen rijden. Zo krijgen we meer schaatsers met ervaring op het onderdeel voor de Olympische Spelen van 2030.”
De Nederlands kampioenen rijden dus de eerste twee World Cups. De derde keer dat het onderdeel wordt verreden, tijdens World Cup 6 in Calgary, wijst de bondscoach wel drie schaatsers aan. Wie het WK rijden, hangt af van de prestaties van het trio dat Nederlands kampioen is geworden. Staan zij na twee World Cups in de top-3 van het wereldbekerklassement én hebben zij een World Cup gewonnen, dan mogen ze naar het WK. Anders beslist de bondscoach wie wordt opgesteld. “Die selectie-eis is streng, maar net als op de individuele afstanden willen we echt voor goud gaan.”
Deze constructie geldt alleen voor de mannen. “Bij de vrouwen is er constanter gepresteerd. De afgelopen vier jaar zijn er drie wereldtitels gewonnen en in Milaan was er zilver. Daarom wijzigen we niks bij de vrouwen.”
Het volledige selectiedocument langebaanschaatsen voor het nieuwe seizoen staat hier.