De mededeling die Sven Kramer, directeur van de schaatsploeg, in petto had, kwam hard aan bij Peter de Vries, die al zes seizoenen actief is als ploegleider van eerst team Jumbo en later dus Essent. “Op de Weissensee hebben we ons als team toch weer laten zien op de momenten dat het erom ging, en dan verwacht je na terugkeer in Nederland niet een mededeling als deze”, stelt De Vries.

De oud-schaatser wist wel dat er wat onvrede was onder de rijders. “Dat ging met name om de technische aanpak. Er zijn jongens bij gekomen met een andere achtergrond die bij ons werden geconfronteerd met een andere manier van trainen. Dat liep niet altijd lekker en zorgde soms voor wat wrijving’’, vertelt De Vries, die de plooien altijd weer wist glad te strijken.

“Ik wist ook wel dat er wensen waren bij de rijders”, vervolgt De Vries. “Harm Visser wil er graag een zesde man bij, en over de hele linie leefde de wens van een andere insteek op trainingstechnisch gebied. Op dat vlak hebben we vanaf april na overleg met en op advies van Jac Orie een ander programma gedraaid. Dan zouden we niet te houden zijn. Daar bleek weinig van en dat voelden de rijders ook. In december zijn we naar Calpe in Spanje geweest en daar hebben we alles doorgesproken en iedereen weer op één lijn gekregen.”

Peter de Vries en Diane Valkenburg weg bij Team Essent
Diane Valkenburg en Peter de Vries (links) kunnen nog lachen na de zege van Harm Visser in het ONK op de Weissensee. | Foto: Neeke Smit

Kortom, De Vries voelde wel dat er zou worden aangestuurd op verandering, maar verwachtte niet dat daarbij de contracten niet meer zouden worden verlengd. “Nee, maar Kramer appte mij al tijdens de terugreis vanaf de Weissensee, waarna we uiteindelijk deze week hebben gesproken. Ik kan me me niet aan de indruk onttrekken dat dit al voor de Weissensee besloten is. Dat voelt voor mij niet goed. Daar baal ik gigantisch van.”

Het gesprek met Kramer was een domper na het mooie slot op de Weissensee, waar Harm Visser het ONK won en Jordy Harink de Alternatieve op zijn naam schreef. “We hebben daar geweldig gepresteerd. Mooie week, met veel emotie erin. Dan komt dit heel hard aan. En er komen nog belangrijke weken aan. We moeten ons voorbereiden op de laatste races van de Marathon Cup én we gaan nog naar Zweden voor de wedstrijden in Luleå. Dan moeten we als ploeg de rijen wel weer gesloten hebben, maar dat zal in deze situatie niet vanzelf gaan.”