"Dat iemand zijn emotie laat zien, daar heb ik op zich niet eens zoveel moeite mee. Emotie maakt de sport zo interessant. Het zou leuker zijn als hij dat nog een minuut in zich kan houden en in de kleedkamer doet", was de reactie van Otter op het onsportieve gedrag van zijn pupil. 

Knegt uitte na de finish van de relay zondagavond uit frustratie zijn emoties. Dat deed hij door beide middelvingers op te steken en een schoppende beweging te maken. Volgens de schaatser was zijn actie niet gericht tegen de Russen, die de aflossing wonnen, of  de juryleden, maar was hij vooral gefrustreerd over het verloop van zijn toernooi. "Ik had het natuurlijk beter niet kunnen doen", zei Knegt, die spijt had van zijn intuïtieve reactie.

Otter had in eerste instantie niet in de gaten welk gebaar Knegt toonde. "Ik vind dat iemand zich moet gedragen op het ijs. Maar aan de andere kant moet hij ook ruimte hebben om emoties te tonen. Waar leg je die grens?", zei Otter over het voorval. Op de vraag of Knegt te ver was gegaan, antwoordde hij bevestigend. "Ik vind dat je je middelvinger niet kan opsteken, nee."

Toch plaatste hij een kanttekening bij de zwaarte van de straf. "Sjinkie werd bewust onderuit gebeukt in zijn halve finale. Je moet je afvragen of dat niet zwaarder weegt dan 'fuck you' roepen na een wedstrijd." Hij vond de actie van de Fransman Thibaut Fauconnet onsportiever. "Gebeuk moeten we niet toe laten. Dat mag best bestraft worden. Dat werd in dit geval met geel bestraft, prima."

Bij een gele kaart wordt een schaatser uit de uitslag van de betreffende afstand geschrapt, bij een rode kaart volgt uitsluiting uit het hele toernooi. Knegt kreeg voor zijn ongepaste gedrag rood. "Die verschillen zijn gewoon te groot", stelde Otter.