Bert Timmerman (53) uit Ammerstol heeft het vrijwilligerswerk van thuis uit meegekregen. "Dat zit bij ons in de familiegenen," vertelt Timmerman. "Dat gaat van generatie op generatie. Ik zie het ook al bij mijn dochters die alle twee vrijwilligerswerk doen. Wij zijn daar gewoon mee opgegroeid." Als directe buurman van IJsclub Vooruitgang Ammerstol lag het vrij voor de hand dat hij ook hier als vrijwilliger aan de slag ging. 

Hoelang doet u al vrijwilligerswerk binnen het schaatsen?
"Precies 26 jaar geleden ben ik gevraagd om secretaris te worden van de ijsclub bij ons in het dorp. Ik weet niet hoe ze destijds bij mij kwamen, maar ik deed al wel eens wat hand- en spandiensten, zoals bijvoorbeeld sneeuwschuiven. Ook was ik in het verleden al eens speaker bij wedstrijden en zo kwam van het een het ander. Vorig jaar was ik 25 jaar bestuurslid en daarvoor ben ik toen "lid van verdienste" geworden."

Ook bent u inmiddels scheidsrechter. Hoe is dat zo gekomen?
"Onze ijsclub organiseerde altijd veel wedstrijden in de winterperiode en het leek ons wel handig om zelf wat juryleden op te leiden, zodat we zelf kader zouden hebben. We zijn toen met een aantal mensen van de ijsclub een tweetal jurycursussen gaan volgen. Samen met nog een bestuurslid ben ik zelfs nog wat verder gegaan, omdat het me wel beviel en zo ben ik nationaal scheidsrechter geworden."

Tijdens de KPN NK Afstanden was u scheidsrechter bij de heren. Wat zijn dan zoal uw taken?
"Dat vind ik altijd lastig om kort te omschrijven. In principe ben je als scheidsrechter verantwoordelijk voor een goed verloop van de wedstrijd. Van de opening tot de prijsuitreiking en alles daartussen. Je moet erop toezien dat er geschaatst wordt volgens de regels. Zodra dat niet het geval is, moet je in overleg met je collega's en daar beslissingen in nemen. Als scheidsrechter ben je eindverantwoordelijke hierover."

Dat lijkt me niet altijd een leuke taak.
"Nee, zeker wanneer de belangen die voor mensen op het spel staan uit het zicht verdwijnen. Zoals bijvoorbeeld een World Cup-ticket. Dan heeft zo'n beslissing mogelijk gevolgen voor die sporter. Dat is nu eenmaal zo. Maar als iets niet volgens de regels gebeurt, moet je daarop ingrijpen. Wanneer het terecht is, kan ook iedereen er vrede mee hebben. Het is vervelend, maar het is zo."

Zou iedereen dit vrijwilligerswerk kunnen doen?
"Je moet wel die verantwoording aankunnen. Dat is onderdeel van het werk. Anders moet je het niet doen. Wanneer je geen beslissing durft te nemen vanwege de mogelijke gevolgen, dan wordt je niet meer serieus genomen door coaches, sporters en collega's."

"Maar er zijn natuurlijk nog veel meer functies die je als vrijwilliger zou kunnen doen. Je hoeft bijvoorbeeld ook niet gelijk in het bestuur van een vereniging te gaan zitten. Je kunt helpen wanneer het nodig is. Als verkeersregelaar of baanveger. Wanneer je twijfelt, zou ik zeggen: loop gewoon eens een keer mee. Kijk eens wat er gebeurt en kijk dan ook vooral naar hoe de mensen voor wie je het doet reageren. Dat vind ik het belangrijkste."

Naast de natuurijsvereniging was u dus 's winters nóg meer tijd kwijt aan vrijwilligerswerk.
"
Dat klopt. Maar wij hebben wel een ijsclub die het hele jaar rond actief is met allerlei zaken. Zo houden wij bijvoorbeeld sinds 2000 op de laatste vrijdag en zaterdag van de zomervakantie een soort tentenkamp. Twee dagen lang organiseren we activiteiten voor de kinderen uit het dorp en 's avonds is er ook een programma voor de ouderen."

"En we helpen mee met de organisatie van de skeelervierdaagse in de Krimpenerwaard. Sinds dit jaar heeft onze ijsclub bovendien de beschikking over een schaats-/skeelerbaan van 200 en 400 meter en volgend jaar willen we daar meer mee gaan doen. Een ijsclub is tegenwoordig wel wat vaker actief dan alleen tijdens de winter. En vanzelfsprekend nemen dan ook de taken van een bestuurslid toe."


Inmiddels bent u internationaal scheidsrechter en staat u op de B-lijst van de ISU. Hoe is dat zo gekomen?
"
Op een gegeven moment heeft de scheidsrechterscommissie van de KNSB me hiervoor gevraagd en ben ik voorgedragen bij de ISU. Sinds 2008 ben ik internationaal scheidsrechter. Ik vind dat wanneer je de kans krijgt dat je er ook voor moet gaan en moet proberen om het waar te maken."

"Wanneer je eenmaal op de B-lijst staat, ben je assistent-scheidsrechter tijdens World Cup-wedstrijden. Internationaal kun je dan nog een aantal stappen maken. De eerste stap is dat je scheidsrechter bij een World Cup wordt en daarna eventueel bij een EK, WK of de Olympische Spelen."

En dat ambieert u ook?
"
Als ik de kans krijg om die stappen te maken, zal ik dat zeker niet nalaten. Het moet sowieso leuk blijven en ik wil ook niet ten koste van alles dat doel nastreven, maar als dat op mijn weg komt en het is haalbaar, ga ik dat zeker proberen."

Zijn uw werkzaamheden voor de ijsclub en het werk als scheidsrechter goed te combineren?
"
Ja, dat is best wel te doen. Het is af en toe een kwestie van plannen en prioriteiten stellen."

Wat heeft bij u de prioriteit? Natuurijs of een internationale wedstrijd?
"
Het is niet anders, maar dan gaat die wedstrijd boven het natuurijs. Dat weet men bij de ijsclub ook en dat is geen enkel punt want er zijn voldoende mensen die mijn werk eventueel kunnen overnemen."

U woont in Ammerstol, een klein dorp met een actief verenigingsleven.
"
Ja, het is een heel actief dorp. Zeker bij de verenigingen maar ook op cultureel vlak gebeurd in het dorp heel veel. De eensgezindheid is enorm. Als het hier in de kop zit dan gaan we ervoor. Zoals bijvoorbeeld bij de aanleg van de skeelerbaan. Dat is een unieke constructie vanwege het feit dat we op veen wonen. Dat betekende dat de baan onderheit moest worde. Er zitten 570 palen onder waardoor we met een heel ander budget te maken kregen dan elders in het land. Maar het is gelukt. Voor een dorpje van nog geen 1500 inwoners hebben we eigenlijk heel veel faciliteiten."

Uw vrijwilligerswerk kost veel vrije tijd. Wat is voor u de voldoening?
"
Het feit dat heel veel mensen daar plezier aan beleven. Het is gewoon leuk als je mensen ziet genieten van iets dat jij met een aantal mensen hebt georganiseerd. Ik denk dat dat het mooiste compliment kan zijn waarvoor je het doet."

In 2008 werd u onder andere voor uw werk als schaatsvrijwilliger benoemd tot 'Lid in de Orde van Oranje Nassau'. Wat betekent zo'n onderscheiding voor u?
"
Het is natuurlijk een enorme blijk van waardering."

Is het belangrijk dat vrijwilligers die waardering krijgen?
"
Het is belangrijk voor vrijwilligers dat je ze waardeert, maar ik vind niet dat je het werk moet doen om die waardering. Je moet het doen om ervoor te zorgen dat je andere mensen kunt laten sporten of wat dan ook. Als je daar achteraf waardering voor krijgt is dat alleen maar leuk."

Wat is uw eerstvolgende wedstrijd als scheidsrechter?
"
Dat is komende zaterdag de Residentie Cup in Den Haag. Daarna ga ik in december nog vijf dagen naar Thialf in Heerenveen voor het OKT. En dan heb ik volgend jaar maart nog de World Cup Finale. Dat is een leuke seizoensafsluiting."

Welke vrijwilliger(s) wilt u graag terugzien in de 'Vrijwilliger van de Week', en waarom? Laat het ons weten door een mail te sturen naar redactie@schaatsen.nl.