"Bij het Noorse allroundkampioenschap zal de competitie bij de vrouwen afgesloten worden met een massastart over iets meer dan vijf kilometer en bij de mannen met een massastart over iets meer dan tien kilometer", laat Aas weten.
Bij de massastart gaan vier schaatsers tegelijkertijd de baan op. De twaalf best geklasseerde rijders in het klassement werken de slotafstand in drie verschillende heats af.
"Dit geldt voorlopig alleen voor het kampioenschap van 2012", vult Aas aan. "Wij willen kijken of het aanslaat." De secretaris-generaal laat verder weten geen problemen met de Internationale Schaatsunie te verwachten. "Dit is een beslissing die bij de nationale bonden zelf ligt."
Voormalig olympisch kampioen Adne Sondral laat weten verheugd te zijn met de beslissing van de Noorse schaatsbond. "Een massastart betekent meer spektakel en dat is precies wat het langebaanschaatsen nodig heeft."
Sondral, tegenwoordig actief als commentator voor de Noorse televisie, zegt dat het schaatsen buiten Nederland er slecht voor staat. "Alleen in Nederland is er echt interesse in het schaatsen", laat hij weten.
"Er moet verandering komen. Wij merken dat er steeds minder kijkers afkomen op het langebaanschaatsen en het publiek wordt ook nog eens steeds ouder. Daarnaast zijn er in Noorwegen ook nog eens veel andere populaire wintersporten. Schaatsen is als product gewoon niet goed genoeg meer."
De middenafstandspecialist geeft toe dat de Noorse tv een grote rol in de beslissing van de schaatsbond heeft gespeeld. "Ik weet dat de bond tot 2013 de tijd heeft gekregen om de sport aantrekkelijker te maken."
"Anders stopt de tv met liveregistratie van het schaatsen en worden enkel op het tweede of het derde kanaal korte samenvattingen uitgezonden."
De Noorse topschaatser Håvard Bøkko kondigde in de aanloop naar de beslissing al aan bij een mass-start de Noorse kampioenschappen allround te mijden. Hij is niet gecharmeerd te zijn van de plannen. "Kom niet aan het allround", zo schrijft hij op zijn weblog.
Nu de beslissing daadwerkelijk genomen is laat Bøkko weten dat hij nog niet 100% zeker weet of hij het kampioenschap aan zich voorbij zal laten gaan. Hij wil niet het gevaar lopen kwalificatie voor de internationale allroundkampioenschappen mis te lopen.