Begin met Berga-Belloni niet over schaatsen. “Ik heb nooit wedstrijden op het ijs gereden”, zegt de 47-jarige in het Italiaanse Ravenna opgegroeide bondscoach van het vaderlandse skeeleren. “In en rond Ravenna telde alleen het inlinen.” De liefde voor die sport wil ze graag overdragen op de talenten die van 5 tot en met 13 juli voor Nederland in actie komen op het EK. “Jammer genoeg heb je hier altijd te maken met feit dat de meesten uiteindelijk kiezen voor het ijs. In Italië is het precies andersom. Daar stappen de beste skeeleraars op latere leeftijd wel eens over naar het schaatsen om aan het eind van hun carrière te proberen nog een olympische medaille te pakken.”

Ze wijst haar pupillen op het feit dat Jenning de Boo ooit een topper was op wielen. Net als de broertjes Mulder. “Maar ik ga er niet vanuit dat zo’n EK deze jongens en meiden zal overhalen om voor inline te kiezen”, zegt ze tijdens een pauze van de ‘uitzwaai-training.’ Dan blijft er nog maar één ding over: “Gaan voor resultaat”, klinkt het lachend. Daarbij rekent ze niet alleen op ‘uithangbord’ Lianne van Loon. “Ik hoop dat er een paar verrassingen bij komen bij de junioren en mannen.”

Deze zaterdagochtend ligt op de blauwe piste van Heerde het accent vooral op de aflossingen. “Omdat ik alleen in de maand voor een kampioenschap de groep bij elkaar heb om de relay te trainen.” Geen ideale voorbereiding, maar tijdens de afsluitende barbecue op het terras bij de skeelerbaan in Heerde wordt wel gedroomd. Kai-Arne Ottenhoff gaat voor de derde keer mee in de EK-selectie van de bondscoach, ditmaal als Junior A.

“Met Junior de Blois train ik er bij mijn club al vaak op en met Joël Haasjes hebben we een prima derde man”, zegt de naar Friesland geëmigreerde Noord-Hollander. Ottenhoff begint aan zijn derde EK. En eerlijk is eerlijk: “Het ijs trekt ook bij mij meer. Ik weet hoe mooi veel jongens en meiden hier het skeeleren vinden, maar vooral omdat het geen olympische sport is, kiezen de meesten toch voor het schaatsen.”

Kai-Arne Ottenhoff, training Heerde, 28 juni 2025
Plat door de bocht, laat dat maar aan Kai-Arne Ottenhoff over. | Foto: Neeke Smit

Jet Fransen weet ondertussen wel anders. De 20-jarige Andijkse vindt de schaatsmarathon nog te mooi om ‘helemaal los te laten’, maar de keuze is al gemaakt ten faveure van het skeeleren. “Vooral dat spelletje vind ik geweldig om te doen. Op den duur is het ook niet meer te doen om én een volledig winter- én een volledig zomerseizoen af te werken. Het is alleen jammer dat binnenkort de ijstrainingen overal weer beginnen. Nu trainen we nog met een groep van zo’n twintig man. Dan nog maar met vijf. Dan denk ik: jongens, kom op. De zomer is pas halverwege.”

Op het komende EK ziet Jet zich vooral als teamplayer. “Ik vind me nu nog te jong om voor eigen kansen te gaan.” Liever steunt ze DoubleFF-ploeggenote Lianne van Loon in haar jacht op een tweede Europese titel. “Als zij wint of een medaille pakt, geeft dat meer voldoening dan dat ik zelf rond plek tien eindig.”

Jet Fransen, training Heerde, 28 juni 2025
Ook tijdens de TeamNL-training klinken de aanmoedigingen... | Foto: Neeke Smit

Lianne van Loon is uiteraard de kopvrouw van het team. In 2022 pakte ze de Europese titel op de marathon. Ook zij stond eens voor een keuze. “Ik heb de knoop doorgehakt in de coronaperiode. Ik was lid van het KTT Utrecht, maar ik kon me nooit kwalificeren voor de grote toernooien. Uiteindelijk past dit ook beter bij me dan het schaatsen. Ik vind het mooier en ik ben er beter in.” Van Loon is snel en een killer als het nodig is. “Snelheid heb je ook nodig. Ik zie mezelf als duursporter, maar je moet het ook kunnen afmaken. Vooral op de 1000 meter komen die twee dingen samen.”

Inmiddels is de vrouw uit Gouda toe aan haar achtste EK. Ze gaat zowel voor de baannummers (5-8 juli) als die op die weg (10-12 juli) en marathon (13 juli). “De puntenkoers is een groot doel en ik wil mijn marathontitel terug”, zegt de 25-jarige atlete. Vooral bij dat laatste heeft ze een ploeg nodig, beseft Van Loon. “De Fransen en Italianen staan met een ploeg van acht aan de start. Wij met vier.” Daarom is ze ook blij met fanatieke meiden als Jet Fransen. “En vergeet Nikki Noordergraaf niet. Ook is het goed dat Berber Vonk er speciaal voor de marathon is bijgehaald.”

Lianne van Loon, training Heerde, 28 juni 2025
Medailles voor Nederland? De meeste ogen zullen gericht zijn op Lianne van Loon. | Foto: Neeke Smit

Vooral de marathon voelt voor de meesten aan als een koers, waar het om zoveel meer gaat dan hard rijden. De ogen van de 15-jarige junior B Mart Leroy stralen als hij vooruit kijkt naar het EK. “Ik hou van het spelletje. Positioneren, de wedstrijd domineren, geweldig! Zeker in zo’n sterk veld als daar, moet het tactisch gebeuren”, zegt de tiener uit Lunteren. Je mag hem een wedstrijddier noemen. “Ik zou wel een podiumplek willen pakken”, klinkt het brutaal. ,,Op de puntenkoers vooral.”

Met een laatste briefing en het nodige lekkers op de barbecue sloot Valentina Berga-Belloni de uitzwaaitraining af. Eén ding gaf ze haar pupillen op de valreep nog mee. “In de omgeving van het hotel is niks bijzonders. Het ligt op een industrieterrein. Shoppen is er dus niet bij.” Voor de aanwezigen ouders had ze ook nog een laatste opmerking: ,,Coach vooral niet mee. Laat dat aan ons over. Aanmoedigen mag uiteraard wel. Maar doe dat niet alleen bij uw eigen kind.”

Alle informatie over het EK Inlineskaten staat hier.