22:01

Grazie mille a tutti!

Met goud op de massastart bij zowel de vrouwen als de mannen sluiten we het olympisch schaatstoernooi op prachtige wijze af – en daarmee ook Milaan Vandaag. De actuele medaillespiegel van Nederland tijdens de Winterspelen van Milaan-Cortina 2026 is:

  • 🥇 Goud: 10
  • 🥈 Zilver: 7
  • 🥉 Brons: 3

Dit brengt ons op een totaal van 20 medailles en een positie rond de top 3 à top 4 in het landenklassement, afhankelijk van het moment van de dag en de finales die nog worden verreden. Dit is nu al de beste Nederlandse score ooit op de Winterspelen: meer gouden medailles dan het oude record van acht.

Op zondag 22 februari is de sluitingsceremonie, die vanaf 20:00 uur live te bekijken is via de NOS. Xandra Velzeboer en Jorrit Bergsma zullen de vlaggendragers zijn namens ons land.

We willen iedereen bedanken voor het trouwe volgen van al onze olympische schaatsupdates tijdens de Spelen in Milaan-Cortina 2026. Maar niet getreurd, het schaatsseizoen is nog niet voorbij:

Jorrit Bergsma en Xandra Velzeboer vlaggendragers sluitingsceremonie 2026
Jorrit Bergsma en Xandra Velzeboer zijn de vlaggendragers namens ons land tijdens de sluitingsceremonie. | Foto: TeamNL
17:27

Groenewoud heerst in mass start-finale

🥇 Marijke Groenewoud
🥈 Ivanie Blondin
🥉 Mia Manganello

In een finale waarin vroege aanvallen van onder anderen Groenewoud en Kerkhoff geen ruimte kregen en ook een poging van de Belgische Fran Vanhoutte strandde na de tussensprint, bleef het peloton lang gesloten.

Een ronde voor het einde zette Groenewoud haar sprint in, vroeg en meedogenloos, en niemand kwam nog in haar buurt. Met een lange eindsprint reed ze overtuigend naar de overwinning. De tiende gouden medaille voor Nederland op deze Spelen!

Bente Kerkhof debuteert met een tiende plek.

16:52

Bergsma pakt goud op de mass start op z'n laatste spelen!

🥇 Jorrit Bergsma
🥈 Viktor Hald Thorup
🥉 Andrea Giovannini

Jorrit Bergsma heeft olympisch goud gewonnen op de mass start. De Fries zette een vroeg een rustige aanval in, terwijl Stijn van de Bunt het peloton afhield. Bergsma hield stand en kwam solo over de streep.

Met deze overwinning stijgt het Nederlandse medailletotaal naar negentien. Het is bovendien de negende gouden medaille voor TeamNL, een nieuw record voor de ploeg op deze Winterspelen.

16:20

Ook Groenewoud en Kerkhoff naar mass start-finale

Ook bij de vrouwen staan beide Nederlanders in de finale van de mass start. Bente Kerkhoff plaatste zich in de eerste halve finale met de hakken over de sloot met een achtste plek, precies genoeg voor een ticket.

Marijke Groenewoud stelde haar finaleplaats veilig door vier punten te sprokkelen in de tussensprints en sprintte vervolgens ook nog naar winst in haar halve finale.

15:51

'Bente heeft dezelfde mindset als Max Verstappen'

Bente viel als dertienjarige nog niet op tussen de andere talenten. Maar achter die bescheiden start zat iets anders: discipline. Focus. Volgens haar oud-trainer zie je zo’n mindset niet vaak. Atleten die zich niet laten beïnvloeden door ruis van buitenaf, die altijd gefocust blijven op hun eigen plan. Dáár wordt het verschil gemaakt.

Lees hier het hele verhaal van Mark Horsten, voormalig trainer van Bente Kerkhoff.

Bente Kerkhoff
Foto: Eigen foto
15:35

Bergsma en Van de Bunt naar mass start-finale

Jorrit Bergsma en Stijn van de Bunt hebben zich geplaatst voor de finale van de mass start. Bergsma deed dat via een sterke tweede tussensprint en een nipt gewonnen eindsprint in zijn halve finale.

Van de Bunt ging er halverwege zijn halve finale vandoor, pakte punten bij twee tussensprints en stelde zo overtuigend zijn finaleplek veilig. De finale begint om 16.40 uur.

14:58

Bergsma opent jacht op finaleplek

De eerste halve finale van de mass start met Jorrit Bergsma gaat zo van start. De Nederlander pakte eerder al brons op de 10 kilometer en hoopt zich nu te plaatsen voor de finale van de mass start.

Kijk hier live mee via de NOS.

14:05

Medailleoverzicht mass start

De mass start staat pas voor de derde keer op het olympische programma, maar heeft inmiddels al duidelijke specialisten voortgebracht.

Bij de vrouwen is Irene Schouten de meest succesvolle naam in deze discipline, met één keer goud en één keer brons. Ook de nummers twee en drie van Beijing, Ivanie Blondin (CAN) en Francesca Lollobrigida (ITA), staan vandaag aan de start.

Bij de mannen verdedigt Bart Swings vandaag zijn titel. Ook de Zuid-Koreaan Jaewon Chung, zilverwinnaar in Beijing, is weer van de partij.

10:43

De Glazen Bol van Ben

Voorspelling mass start mannen
🥇 Jorrit Bergsma
🥈 Jordan Stolz
🥉 Metodej Jilek

Voorspelling mass start vrouwen
🥇Marijke Groenewoud
🥈Valerie Maltais
🥉Francesca Lollobrigida

Bij de mannen twijfelt Van der Burg hardop tussen Jordan Stolz en Metodej Jilek, maar uiteindelijk kiest hij toch voor Jorrit Bergsma als winnaar. Bij de vrouwen is hij stelliger. Ondanks een volgens hem teleurstellend toernooi van Marijke Groenewoud, verwacht hij dat juist zij het afmaakt op de massastart.

Kleine kanttekening: nog geen enkele glazen bol van Ben kwam dit toernooi uit. Wordt de slotdag dan eindelijk zijn moment van helderziendheid? Lees Bens hele voorspelling hier.

10:34

Bente Kerkhoff klaar voor 'dierbare' mass start

Wegens rugproblemen had Bente Kerkhoff zich vorige week donderdag moeten afmelden voor de vijf kilometer, is ze inmiddels weer klachtenvrij? “Ongeveer twee weken geleden ben ik door mijn rug gegaan. Het schoot erin tijdens de training. Elke dag ging het iets beter, maar het was niet voldoende om aan de start te staan van de vijf. We hebben mijn rug zo rustig mogelijk proberen te houden, zodat het kon herstellen. Inmiddels ben ik weer pijnvrij en schaats ik veel vrijer. Zo’n rugblessure doet wat met een schaatser. Het is een gevoelssport, je moet in je ritme komen. Als je daarin beperkt wordt, is dat niet fijn.”

De winnaar van de vierde World Cup kijkt na vier weken zonder races ernaar uit om met Marijke Groenewoud te strijden voor de medailles. “De mass start is een van mijn favoriete afstanden, die is me heel dierbaar. Ik ben heel blij dat ik op tijd fit ben.”

Bente Kerkhoff
Op de trainingen was de laatste dagen veel contact tussen coach Arjan Samplonius en Kerkhoff. | Foto: Orange Pictures
8:00

Vandaag op het programma - Mass start (15:00 uur)

Het olympisch schaatstoernooi sluit vandaag af met de mass start voor mannen en vrouwen. Om 15.00 uur komen de mannen in actie voor hun halve finales, gevolgd door de vrouwen om 15.50 uur.

Voor TeamNL verschijnen bij de mannen Jorrit Bergsma en Stijn van de Bunt aan de start. Bij de vrouwen verdedigen Marijke Groenewoud en Bente Kerkhoff de Nederlandse kansen.

De massastart staat garant voor spektakel: 16 ronden, tussensprints en één allesbeslissende eindsprint. Wie pakt het laatste goud van dit toernooi?

7:30

De laatste dag in Milaan 🇮🇹

De laatste dag van het olympische schaatsprogramma is aangebroken. Maar voordat we vooruitkijken, blikken we nog één keer terug op die indrukwekkende dubbelgouden dag 14 van TeamNL.

Op de 1500 meter liet Rijpma-de Jong zien waarom zij al jaren tot de wereldtop behoort. Geen perfecte race, maar dik verdiend olympisch goud.

In de relayfinale maakten de Nederlandse shorttrackers het af. Tactisch sterk gereden en de vloek verbroken: goud voor de mannenploeg van TeamNL.

Wil je alles nog eens rustig teruglezen? In het overzicht van Milaan – dag 14 vind je het volledige verslag van deze gouden dag.

gek
Foto: IRIS VAN DEN BROEK / ANP
Er zijn nieuwe updates. Klik hier om te vernieuwen.