Bosker is bezig aan zijn tweede seizoen bij Team Justlease.nl en maakt grote stappen voorwaarts. In zijn eerste seizoen bij de ploeg van Rutger Tijssen en Wouter olde Heuvel baarde hij al opzien door maar liefst 21 persoonlijke records (PR’s) te vestigen. Het leverde hem in de ploeg de bijnaam 'de PR-man' op. Jan Blokhuijsen, de kopman in het team, sprak zelfs van 'De Marcel Bosker PR-bokaal'.

"Ja, zo noemen ze het allemaal. Iedereen maakt er grapjes over, maar het zijn wel leuke grapjes", aldus Bosker, die zijn vorige succesvolle seizoen afsloot met een wedstrijd op een hooglandbaan in Calgary. "De tijden die je daar rijdt, rijd je hier niet zomaar, dus dat was een hele mooie afsluiter", glimlacht hij.

Maar hoe gaat zoiets? Wanneer kom je op het idee om je persoonlijke records bij te houden? Hij moet even nadenken. Aanvankelijk was hij er ook totaal niet mee bezig, maar ergens in januari wilde hij weten hoeveel hij er al had gereden. Op dat moment stond de teller op 13. "Ik dacht: verrek, ik ga de 20 halen dit jaar. Dat werd dus ineens een doel, haha."

Foto: Sander Chamid

Reserve
Voor het 20-jarige toptalent was zijn eerste seizoen bij de senioren een 'topseizoen'. Aan elke wedstrijd waaraan hij sinds december meedeed (op normaal ijs) reed hij een PR. Bij het NK Allround in januari eindigde hij zelfs op het podium. Met twee persoonlijke records in het weekend was een derde plek het eindresultaat. Alleen teamgenoot Blokhuijsen en generatiegenoot Patrick Roest moest hij voor zich dulden. "Dat was geweldig. Nee, ik kan niet klagen over mijn seizoen."

Dankzij zijn goede resultaten bij dat NK mocht hij zelfs een wereldbeker rijden. Bovendien mocht hij als reserve mee naar het WK Allround in Hamar. Een hele ervaring, maar het liefst doet hij dat nooit meer. "Als je daar bent, wil je ook heel graag rijden", zegt hij nog altijd enigszins teleurgesteld. "Ik mocht ’s ochtends bij de inrijduren een wedstrijdje doen. Daar reed ik heel hard. Ik wist dus dat ik op een bepaalde plek op het WK had kunnen eindigen. Ja, dan baal je wel."

Zijn topseizoen heeft hij vooral te danken aan zijn nieuwe ploeg. In zijn eerste maanden vorig jaar was hij geregeld gesloopt na een fietstraining. "Jan Blokhuijsen en Jos de Vos fietsten zo gruwelijk hard en veel. Dan kwam ik thuis en lag ik twee uur op de bank voordat ik weer wat kon. Ik was helemaal kapot." De vorige zomer omschrijft hij dan ook als 'overleven', deze zomer kon hij vanaf begin af aan meekomen. "Het ging makkelijker. Ik kon die gasten soms ook pijn doen."

Next level
Bosker heeft in zijn tijd bij Justlease al veel geleerd. Zo is het middagdutje een belangrijk onderdeel geworden in zijn topsportleven. De in Zwitserland geboren schaatser heeft veel energie van zichzelf, waardoor het slapen tussen de middag niet altijd vanzelf gaat. Toch duikt hij na een zware ochtendtraining graag even zijn nest in. "Rust is soms nog belangrijker dan trainen. Als je genoeg rust neemt, kan je lichaam er weer tegenaan. Alleen op een rustdag doe ik het niet, want dan slaap ik 's nachts niet meer."

Ook op het gebied van voeding heeft hij veel dingen geleerd. Hoewel hij er altijd al mee bezig was, spreekt hij nu van een 'next level'. "Hoe leef je? Wat eet je, wat drink je? Dat soort dingen. Ik vind het hartstikke leuk om die kennis te krijgen. Je merkt ook dat je daar een betere sporter van wordt. Als je een keer ziek of verkouden bent, is het handig om te weten wat je moet doen om het zo snel mogelijk weer over te laten gaan."

Al die kennis kan Bosker gebruiken om een betere prof te worden. Nationaal timmert hij nadrukkelijk aan de weg, getuige zijn derde plek op het NK Allround en zijn vijfde plek afgelopen weekend op de 1500 meter. Op de langere afstanden heeft hij naar eigen zeggen tijd nodig. "De meeste rijders die aan de top staan, zijn eind 20 of begin 30", doelt hij onder meer op Sven Kramer en Jorrit Bergsma.

Bij de NK Afstanden waren zij dan ook nog een maatje te groot voor de jongeling. Toch eindigde hij knap in de top tien (8e op de 5000 meter en 9e op de 10.000 meter). Op de langste afstand wist hij zelfs weer een nieuwe beste tijd neer te zetten. Zo pakt hij de draad van vorig seizoen meteen weer op. "Ik kan niet zo goed liegen. Ik ben beter dan ooit", beweert Bosker, die dan begint te lachen. "Wat je dan voelt? Een soort van macht in je lichaam en benen. Dat voelt gewoon lekker en dat motiveert."

Olympisch goud
Het talent mag zich dus de komende vier World Cups internationaal gaan meten op de 1500 meter. Daar krijgt hij de kans om zijn persoonlijke records weer aan te scherpen, zeker op hooglandbanen in Salt Lake City en Calgary. Hij kijkt er enorm naar uit. "Zulke kansen moet je pakken. Het is de reden waarom ik schaats, ik wil de beste worden."

Bosker leeft voor toernooien. Hij wil dit jaar zoveel mogelijk internationale toernooien rijden om ervaring op te doen en om beter met de spanning om te gaan. Zo denkt hij stiekem al aan de eerste EK Afstanden ooit en het WK Allround in Amsterdam. Ook de Olympische Spelen zet hij nog niet uit zijn hoofd. "Stel ik word beter en beter, dan zou het zomaar kunnen."

Toch acht hij die kans om naar Zuid-Korea te gaan niet zo groot. Over vier jaar is de kans een stuk groter, zegt hij. "Maar dan gaat het mij niet meer om het halen, maar om het winnen. Ik wil olympisch goud!"