Het is opmerkelijk hoe deze inmiddels gelopen ‘koudegolf’ het heeft weten te rekken in de Lage Landen. Fundamenteel oogde het namelijk nogal broos en fragiel met ook weinig weersbepalende hoge - en lagedrukgebieden. Kennelijk was het bijna permanent boven onze hoofden aanwezige vlakke hogedrukgebied zo persistent dat het in staat was om de instroom van zachtere lucht steevast de das om te doen. De stroperigheid van het genoemde druksysteem verhinderde tevens dat de import van echt koude lucht uit het oosten gefrustreerd werd. Door deze patstelling was er telkens sprake van gelijkmatige winterkou. Veel kouder dan -10 graden werd het uiteindelijk niet in de vorstigste landsdelen.  

De komende tien dagen nog geen spoortje winter
Niets doet aan winterweer denken deze week en ook daarna vertoeft Thialf nog op royale afstand. Zachte zuidelijke luchtaanvoer is voornamelijk het parool. Vrijdag kan het zowaar een graad of 12 worden in de zachtste delen van het land. Mogelijk dat het lokaal zelfs nipt 13 graden wordt. Helaas gaat die zachte luchtstroom vaak gepaard met wisselvalligheid in dit land en zo ook deze week.

Zacht en wisselvallig weerbeeld
Later op woensdag en richting donderdag passeert weer een regenstoring met een paar millimeter water. Daarna zal het vooral in het tweede gedeelte van het weekend tot regen komen. Zondag lijkt vrij nat te zijn. Uiteraard waait het de gehele periode uit een zuidelijke richting en veel wind zal er niet komen te staan. De zon die de vorige tien dagen veelvuldig scheen in de veelal droge vrieslucht, laat het nu goeddeels afweten. De zaterdag lijkt dan nog de relatief minst sombere dag te worden met enkele uren zon op het pleit.

De wintertijd tikt door en in theorie hebben we een maand om het nog een keer echt winter te laten zijn. We kunnen alvast een beetje gaan rekenen. Tot pakweg 10 februari lijkt er geen serieus winterweer in te zitten voor de Lage Landen, dus stel dat het direct daarna gaat winteren zouden we maximaal drie weken hebben voordat het begin maart is. Maart kan trouwens ook nog veel kou opleveren zoals in 2013.

Kans op Valentijnswintertje
Het tweede gedeelte van de sprokkelmaand gaat waarschijnlijk nog wel wat (vries)kou opleveren. Na pakweg 10 februari neigt de Atlantische kant rustiger te worden, terwijl een hogedrukgebied boven het noordoosten - en later oosten van Europa zich iets kan uitbreiden in westelijke richting. Het gevolg kan zijn dat wat koudere vastelandslucht ons makkelijker zou kunnen bereiken nadien.

De grote vraag is nu al of depressiebemoeienissen vanuit de Atlantische hoek de ontwikkelingen en  eventuele uitbreidingsplannen van het Noordoost-Europese hogedrukgebied in westelijke richtingen niet te veel beletten. Zodra die oceaankant rustig is (hierop wordt thans gezinspeeld door het Amerikaanse weermodel) kan die hoge druk zich beter uitbreiden richting Finland of Zweden bijvoorbeeld. Eerst dan geraakt de wind in de koude(re) oosthoek en kan de vrieslucht binnensijpelen. Als alles min of meer volgens dit schema in gang wordt gezet, hebben we misschien wel een Valentijnswintertje in huis straks.    

Vooruitzichten middellange termijn  
Na een fase met middagtemperaturen die regelmatig in de dubbele cijfers bivakkeren aan het begin van de sprokkelmaand, komt een wat minder zachte, of koudere periode aan zet tijdens de tweede februariweek.

Aan de doorgaans rumoerige Atlantische zijde wordt het kalmer, terwijl het aandeel hoge druk boven het noordoosten - en oosten van Europa toeneemt. De wind zal waarschijnlijk krimpen en de zuidcomponent wordt dan ingeruild voor een meer oostelijke variant. Koudere vastelandslucht zou ons dan moeten kunnen gaan bereiken zonder dat het direct op en top winter wordt in de Lage Landen. Puur weerkaarttechnisch gezien en als we de kalenderklimatologie meenemen in het verhaal op weg naar het putteke van de winter, is een wat koudere tendens realistischer dan een loeizacht weerplaatje met topmaxima tot 14 graden.    

Toelichting: Hier zien we het koudegetal naar Hellmann tot 26 januari jl. Met de koude 27e er nog bij ligt het getal iets hoger dan op de afbeelding. Boven de 50 punten kan men spreken van een normale winter. De classificatie koud begint bij 100. Het koudegetal behelst de som van alle negatieve etmaalgemiddelden wat de gemeten temperaturen betreft. Is het gemiddelde over 24 uur op een bepaalde dag -3 graden betekent dat er 3 punten 'verdiend' worden voor het klassement.  

Meer weerinfo is er eventueel via www.weerprimeur.nl en op de weerprimeurlijn 0900-1234554.