Het vernieuwde EK zal in het seizoen 2016-2017 voor het eerst verreden worden, waarbij tevens is afgesproken dat het EK bij voorkeur eens in de twee jaar op buitenijs zal worden afgewerkt.

Bij de door Nederland en Polen op de agenda gezette transformatie van het EK allround wordt bij de mannen de tien kilometer ingeruild voor de 1000 meter en bij de vrouwen de vijf kilometer voor de 1000 meter. De kleine vierkamp wordt dan bij de mannen verreden over 500, 1000, 1500 en 5000 meter en bij de vrouwen over 500, 1000, 1500 en 3000 meter.

Tienkilometerspecialist Sven Kramer liet afgelopen dinsdag in De Telegraaf weten het belang er van in te zien, omdat de krachtverschillen kleiner worden en daarmee de spanning toeneemt. Donderdag sprak hij zich echter in felle bewoordingen uit tegen de nieuwe opzet.

Arie Koops, directeur sport van de KNSB, toont zich blij verrast dat het voorstel is aangenomen. "De afgelopen maanden hebben we achter de schermen driftig gelobbyd. Met succes dus. Door een vierkamp te koppelen aan individuele afstanden en de toevoeging van de Mass Start en de Team Pursuit maak je het EK voor zowel meer landen, sporters als fans aantrekkelijker, want het allroundonderdeel wordt spannender en daarnaast komen ook de specialisten op de korte en lange afstanden aan hun trekken."

Koops benadrukt dat er nog wel een klein voorbehoud is, omdat een onderdeel ook onder de general regulations valt en daar moet komende vrijdag nog een hamerslag op worden gegeven. "Maar gezien de ruime meerderheid die het voorstel vandaag kreeg, verwacht ik eigenlijk geen obstakels meer", besluit Koops.