Jan Groot (81) uit Eindhoven is ondanks zijn leeftijd zelf nog altijd actief. “Tegenwoordig doe ik wat aan fietsen en fitness. Op een laag niveau natuurlijk, maar ik moet wel in beweging blijven.” Daarnaast staat het Erelid van IJsclub Eindhoven (IJCE) ook nog altijd klaar voor anderen. “Als ik kan helpen doe ik dat. Dat zit nu eenmaal in mijn aard.”

Een krantenkop uit 1983, toen Jan Groot de sportpenning van de stad Eindhoven kreeg uitgereikt, typeert het karakter van deze rasvrijwilliger: ‘Meer een doeman dan een praatvent’. “Dat klopt wel. Het doen ligt mij meer dan het praten,” beaamt Groot.

Na ruim 40 jaar bestuurslid te zijn geweest, nam Jan Groot in 2003 afscheid. Op dat moment werd ook de Jan Groot Bokaal in het leven geroepen, die nu jaarlijks wordt uitgereikt aan de meest waardevolle vrijwilliger van IJCE. “Ik heb geen stem in de keuze, dat doet het bestuur, maar ik mag de bokaal wel uitreiken.”

Hoe bent u ooit begonnen met vrijwilligerswerk bij IJCE?

“Ik had een aantal collega’s die lid waren van IJCE en toen ben ik ook lid geworden. Zij zaten al in het bestuur en een bestuur heeft altijd mensen te kort. Aangezien ik wel goed kon schrijven werd ik meteen secretaris. Ik ben er dus eigenlijk vanzelf ingerold.”

Wat heeft u door de jaren heen aan vrijwilligerswerk gedaan?

“Van lieverlee werd dat steeds meer. Ik ben in 1960 begonnen met allerlei functies. Naast die bestuursfunctie als secretaris heb ik misschien ook wel 40 jaar meegeholpen bij het jureren van wedstrijden. Verder was ik ook altijd secretaris van het organisatiecomité van KNSB schaatswedstrijden die in Eindhoven werden gehouden. Met name selectiewedstrijden.”

“Door mijn zoon ben ik ook betrokken bij de atletiek. Ik heb altijd meegeholpen bij het jureren bij PSV Atletiek. Dat is nu trouwens Eindhoven Atletiek geworden. Wat ik ook gedaan heb, ik deed het altijd met veel plezier. Maar nu ik 81 ben, moet ik wel afbouwen.”

Momenteel doet u ‘KNSB licenties en gewest’ voor IJCE?

“Ja, daar konden ze niemand anders voor vinden. De mevrouw die dat deed wilde ophouden. Dit jaar doen we het nog samen en als het kan doe ik het volgend jaar zelfstandig. Ik heb computerervaring dus dat gaat prima.”

Wat houdt dat precies in?

“Wedstrijdrijders van de ijsclub moeten een licentie aanvragen bij de KNSB zodat ze wedstrijden mogen rijden. Daarnaast moeten ze abonnementen hebben om extra te kunnen trainen. Zij melden zich via de computer bij mij aan en ik regel het verder met de KNSB en het gewest.

Hoeveel tijd besteedt u daaraan?

“Dat valt best mee. Ongeveer een halve dag per week. Als secretaris kostte het me vroeger wel twee dagen per week.”

Eigenlijk had u in 2003 al afscheid genomen als vrijwilliger

“Nou, ik nam afscheid van mijn  bestuursfunctie bij IJCE. Gewestelijk had ik ook nog wel wat taken. Door een tekort aan vrijwilligers kwamen ze toch meerdere keren vragen: ‘Jan is dat wat voor jou?’ Soms zeg ik ‘nee, dat doe ik niet meer’. Ik wil bijvoorbeeld ook geen secretaris meer worden, want dat is teveel werk. Maar dit kleine klusje lukt nog wel.”

Wat is voor u de voldoening van vrijwilligerswerk?

“Je komt met andere mensen in aanraking, maakt leuke contacten en zit niet achter de geraniums. Het is voor mij altijd een goede tijdsvulling geweest.”

“Bovendien vind ik schaatsen en atletiek mooie sporten. Het is belangrijk dat de jeugd actief blijft. Ze moeten bezig zijn met sport en niet alleen maar bier drinken of uitgaan.”

Wat voor een werk heeft u vroeger gedaan?

“Ik was groepsleider van een aantal mensen die elektrotechnische installaties ontwierpen voor gebouwen. Een leidinggevende functie. Dat zie je ook wel vaker trouwens, dat mensen met een bestuursfunctie in het dagelijks leven ook leiding geven.”

Kan iedereen vrijwilligerswerk doen?

“Als ze er zin in hebben wel. Maar ook bij IJCE merken we dat het steeds lastiger wordt om nieuwe mensen te vinden. Soms staan vacatures zelfs 2 tot 3 jaar open. Ze zullen toch ingevuld moeten worden en zo worden sommige mensen weer extra belast.”

“Tegenwoordig heeft men ook veel meer te doen en meer geld te besteden dan wij vroeger. Wij deden het gewoon naast ons werk. Vrijwilligerswerk was onze enige hobby. Verder hadden we niks. Maar ik heb het altijd leuk gevonden, anders hield ik het ook niet zolang vol.”

Welke vrijwilliger wilt u graag terugzien in de ‘Vrijwilliger van de Week’, en waarom? Laat het ons weten door een mail te sturen naar redactie@schaatsen.nl!