‘Oh’, reageert Sjinkie ’s ochtends per app, ‘ik stap zo in de auto, dan kunnen we wel even bellen’. Dit berichtje illustreert perfect hoe het de beste shorttracker van Nederland vergaat in de dagen dat vooral de mensen om hem heen druk zijn met het nieuws dat hij een punt zet achter zijn sport. D’r is meer dan shorttrack in het leven. “Het is nu echt geen ander weekend dan anders, al is deze manier van ophouden natuurlijk niet zo leuk. Maar we moeten realistisch zijn: als het niet loopt zoals het hoort te lopen, dan is dit wat het is…”

Knegt, van 5 juli 1989 (dus 36) doet er niet luchtig over. Zo is hij. Het blessureleed dat hem uitgerekend dit seizoen sinds de eerste wedstrijden hindert, heeft zijn laatste droom stevig verpest. Hij zou nog een keer alles uit pezige lichaam persen om deelname aan zijn vijfde Olympische Spelen af te dwingen, om dan in Milaan een gooi te doen naar de gouden medaille op de relay. “De enige plak die ontbreekt op mijn erelijst.” Niets van dat alles. So be it. In de week dat TeamNL de zekerheid krijgt dat de ploeg van bondscoach Niels Kerstholt met tien rijders naar Italië kan afreizen, valt het doek definitief voor Knegt. Geen nood, hij had er zelf ook heus rekening mee gehouden, na enkele moeizame jaren.

Knegt gaf de sport een gezicht in Nederland.
Die constatering doet hem goed. Shorttrack bestond al toen hij naar de top klom, maar weinigen hadden er oog voor, laat staan dat de snelle ijsacrobatiek op ijshockeybaantjes serieus werd gevolgd. “Shorttrack heeft tegenwoordig een gezicht doordat er prestaties zijn geleverd. Daar ben ik het meest trots op. Niet ik alleen, we hebben van iets dat niets was wat groots kunnen maken. Ontzettend mooi. Dat was zeker niet mijn insteek toen ik ooit ben begonnen als shorttracker. Ik wist niet eens wat de sport inhield. Naarmate de jaren vorderden, voelde ik dat ik er goed in was. Dat het zo zou lopen, had geen mens kunnen bedenken.”

Sjinkie Knegt
"Shorttrack heeft tegenwoordig een gezicht doordat er prestaties zijn geleverd. Daar ben ik het meest trots op." | Foto: KNSB - Shapevisions
Goud op de Spelen is de enige prijs die ik niet heb behaald
Sjinkie Knegt
Sjinkie Knegt OS 2014
De eerste olympische medaille: brons in Sochi op de 1000 meter. | Foto: Soenar Chamid
Sjinkie Knegt
Sportman van het Jaar 2015. | Foto: Soenar Chamid
WK 2017 relaygoud
Met Daan Breeuwsma, Dennis Visser en Itzhak de Laat wint Sjinkie relaygoud op het WK in 2017. | Foto: Soenar Chamid
Knegt wint zilver op OS 2018
De zilveren beloning van Peyongchang in 2018 (1500 meter) | Foto: Soenar Chamid
Knegt wint de 1000 meter op het EK 2018
Winst op het EK 2018: eerste op de 1000 meter. | Foto: Soenar Chamid

Knegt vermaakte de wereld.
Hij lacht, waarschijnlijk omdat er na zo’n opmerking flitsen door het hoofd schieten van het spektakel dat de Fries op schaatsen kon bieden. Niets voor niets verdiende hij er de bijnaam De schicht van Bantega mee, verwijzend naar de soms onnavolgbare passeeracties of de wijze waarop hij zich in geslagen positie alsnog naar de uitgang van het doolhof voor hem manoeuvreerde. In zijn beste jaren, en dat zijn er veel geweest, ontpopte Sjinkie zich tot een fenomeen. “Voor de ontwikkeling van de sport is het belangrijk geweest dat er prijzen werden behaald. Maar vermaak bieden….”, hij denkt even na, “dan horen daar alle spectaculaire manieren van inhalen bij. Ik heb mezelf op verschillende momenten verbaasd hoe ik uit kansloze positie toch nog naar de overwinning kon rijden. Dan dacht ik achteraf hoe hebben we dit nu voor elkaar gekregen? Er zijn zoveel acties geweest, ik kan er geen keuze uit maken wat nou de mooiste of beste was. De meeste zijn terug te zien op video en dan zien ze er allemaal goed uit. Als ik er een kies doe ik al die andere tekort.”

Over die archiefbeelden gesproken: Knegt beweert ze zelf nog nooit te hebben teruggekeken. Wat dat betreft is hij een tegenpool van zijn huidige ploegmaat Jens van ’t Wout die onlangs verzekerde dat er geen video’s over shorttrack op internet zijn te vinden die hij niet heeft gezien. De zeeën van tijd die hij ervoor uittrekt, heeft Sjinkie niet. Die is alle dagen van de week druk met een andere, nog grotere passie: het ontwerpen en bouwen van crossbuggy's.

Losse flodders

Knegt klopt An op het EK 2018
Sjinkie Knegt verslaat onder anderen Victor An (r) op het EK in 2018, op de 500 meter. | Foto: Soenar Chamid
Duel Knegt-An WK 2017
Duelleren met An op het WK 2017. | Foto: Soenar Chamid

Zijn grootste tegenstander. “Ik heb in het begin van mijn carrière vaak duels uitgevochten met Viktor An. Toen mannen als hij stopten moest ik stellen met de broers Liu en Charles Hamelin die ik mijn hele loopbaan ben tegengekomen.”
De belangrijkste persoon voor de carrière. “Jeroen Otter. Die liet mij geloven dat we wedstrijden konden winnen. Dat heeft veel geholpen. Jeroen kon je op een geweldige manier vertrouwen geven, wat ik op dat moment nodig had.”
De beste ploegmaat. “Daan Breeuwsma. We hebben alles van A tot Z meegemaakt, dan bouw je een band op. Ook omdat Daan me begreep, want ik was een beetje ondoorgrondelijk soms.
Terugkeer in de sport. “Heb ik nog helemaal niet over nagedacht. We zien wat de toekomst zal brengen. Bondscoach worden is geen ambitie van me, maar een goede assistent zou ik best kunnen zijn, denk ik. Of materiaalman, dat zou ook kunnen.”
Nog meer om te vragen, na een gesprek van een kwartier. “Ik denk dat je het meeste wel hebt kunnen noteren.”

“Ik ben niet van races terugkijken. De video-analysesystemen die we op de ijsbaan hebben tijdens de training vond ik fantastisch, maar ik heb ze nooit met een vinger aangeraakt. Shorttrack is een pure gevoelssport. Zodra ik voel dat m’n slagen raak zijn, hoef ik dat niet op beeld bevestigd te krijgen. Natuurlijk heb ik de races om de bronzen medaille van de Winterspelen van Sochi (1000 meter, red.) en de zilveren plak in Peyongchang (2019, red.) weleens teruggezien, maar ik heb die wedstrijden niet zo geanalyseerd.” Vanzelfsprekend; hij had liever goud gehad. Daar was Knegt vier jaar later een stap dichterbij, toen hij zilver bemachtigde op de 1500 meter. De kroon op al het werk ontbreekt. “De enige prijs die ik niet heb gewonnen.” Het is een constatering, droog, zakelijk. Het is zo.

Over al z’n wel behaalde titels, medailles, onderscheidingen en nominaties valt genoeg te vertellen. Meer dan honderd keer heeft Knegt zich bij de senioren mogen melden voor een huldiging. Hij is de tel niet eens kwijt, want aantallen zeggen hem niets.

“Ik heb het niet bijgehouden, omdat het me niet zo boeide. Ik was Sjinkie die lekker wilde schaatsen. Precies dát. En hoe de mensen daarnaar keken, zou mij een zorg zijn. Zo heb ik het altijd gedaan.” Hij haalt een serie van EK-medailles aan om wat te duiden. Die kampioenschappen zijn de jongste jaren flink gedevalueerd, bijvoorbeeld door het boycotten van de Russen. “De EK’s in mijn toptijd, die van 2010, 2014, 2015, 2016, 2017 en 2018 waren anders dan tegenwoordig hoor. Met de Russen, de Hongaren op oorlogssterkte en de Duitsers die serieus goed reden, was een EK totaal anders. Daarna ging het niveau heel hard achteruit.”

Niels Kerstholt: 'Glanzende carrière'

Knegt en Kerstholt WT Milaan
Overleg tussen de bondscoach en Knegt. | Foto: KNSB - Shapevisions

Bondscoach Niels Kerstholt betreurt de vervelende manier waarop er aan de carrière van Sjinkie Knegt een einde komt. “Het is heel erg jammer dat Sjinkie in het zicht van de haven moet afhaken. In de eerste plaats voor hemzelf natuurlijk, maar ook voor TeamNL waar hij op de relay nog steeds van grote waarde had kunnen zijn. Dat hij er in Milaan niet meer bij is, doet niets af aan zijn glanzende carrière. Hij zal de rest van zijn leven worden geassocieerd met onze sport en dat heeft hij ook verdiend. Ik hoop hem snel weer op het ijs te zien, zodat hij zijn kennis en ervaring door kan geven aan de andere mannen.”

Ook Remy de Wit, technisch directeur van de KNSB, doet een duit in het zakje. “We zijn Sjinkie als KNSB heel veel dank verschuldigd. Met zijn prestaties en persoonlijkheid was hij lange tijd hét boegbeeld van de shorttrack-sport in Nederland. Als je zijn voornaam noemt, weet vrijwel iedereen wie je bedoelt en dan hoor je bij de allergrootsten in de Nederlandse topsport. We zullen uiteraard op gepaste wijze een officieel afscheid voor hem organiseren. Het is mooi en typerend dat Sjinkie dit seizoen nog wil afmaken om TeamNL Shorttrack te helpen op weg naar het EK in Tilburg, de Olympische Spelen in Milaan en daarna het WK in Montréal.”

Knegt hield de fans bezig, ook naast de baan.
De sportman boeide het volk, zijn ongepolijste gedrag, ongezouten meningen en bijzondere gebeurtenissen hielden de gemoederen niet minder bezig. Op 10 januari 2019 vloog Knegt letterlijk in brand bij het aansteken van en houtkachel. Zijn hele lichaam vatte vlam. Hij belandde met zware brandwonden in het ziekenhuis waar hij zeven weken moest blijven. Vervolgens wachtte hem een lange revalidatieperiode die letterlijk bloed, zweet en tranen kostte. Saillant detail: amper een maand eerder scheurde er een spier in zijn been bijna volledig af toen hij bij werkzaamheden thuis bekneld raakte tussen een muur en een achteruitrijdende heftruck.

“Ik wil het niet mijn grootste overwinning noemen dat ik mezelf weer terugvocht naar de top. Ook geen keerpunt in mijn carrière. Laten we het erop houden dat het niet de meest gemakkelijke fase uit mijn leven was. Ik ben ontzettend trots dat het me op die manier gelukt is, want ik moest echt opnieuw beginnen met schaatsen. De drijfveer? Lekker kunnen schaatsen en weer wedstrijden rijden. Dat is prima gelukt.” Hij weet direct waar en wanneer hij de eerste races reed. “Dordrecht, 2020. Dat was een mooie dag. We pakten zilver in de mannenrelay. Ik won de B-finale op de 1500 meter, maar vond het fantastisch aan de mensen te laten zien wat ik nog kon.”

Het afscheid nadert, nu het hoge woord eruit is. Hoe Knegt het zich voorstelt? Op zijn Sjinkies: “Het maakt me niet zoveel uit. We gaan het zien wat er zal gebeuren. Ik geef alleen aan dat het mooi is geweest. Wat de KNSB er verder van zal maken, wachten we af. Of ik naar Milaan ga als toeschouwer, weet ik nog niet. Het wordt sowieso niet lastig om de wedstrijden op de Spelen te volgen, want ik geniet van de sport en blijf dat doen. Onlangs ben ik ook twee dagen bij de World Tour in Dordrecht geweest, dus dat maakt me helemaal niks uit. Ik vind het machtig mooi om te zien.”

Sjinkies uitmuntende Hall of Fame

De medailles zijn bijna niet te tellen, de titels iets gemakkelijker, maar het is een feit: de carrière van Sjinkie Knegt is ronduit indrukwekkend geweest. Sla de cijfers van onze schaatsstatisticus Nol Terwindt er maar op na.

Deelname Olympische Spelen: 2010 (Vancouver), 2014 (Sochi), 2018 (Peyongchang) en 2022 (Beijing)
Brons op 1000 meter in 2014
Zilver op 1500 meter in 2018

WK's
Allround wereldkampioen in 2015
Zilver allround in 2017
Wereldkampioen aflossing in 2014, 2017 en 2021
Zilver aflossing in 2012 en 2022
Brons aflossing in 2013 en 2015

Afstanden WK

Goud op 500 meter in 2017
Zilver op 1000 meter in 2013 en 2014
Zilver op 1500 meter in 2015
Brons op 1000 meter in 2018

EK's

Allround Europees kampioen in 2012, 2015 en 2018
Zilver in 2011 en 2013
Brons in 2017

Goud aflossing in 2011, 2012, 2016, 2017, 2018 en 2021
Zilver mixed relay in 2025

Afstanden EK

Goud op 500 meter in 2017 en 2018
Goud op 1000 meter in 2018
Goud op 1500 meter in 2018 en 2021

World Cup/ World Tour

Individuele zeges: 6
Goud op 1000 meter: 1
Goud op 1500 meter: 5
Relays (mannen en mixed): 11
Eindwinnaar klassement op 1500 meter: 2016-'17
Eindwinnaar klassement relay mannen: 2014-'15 en 2016-'17

NK's

Allround kampioen junioren C in 2005
Brons in 2004
Zilver junioren B in 2006
Goud in 2007

Senioren (allround)
Goud in 2011, 2014 en 2015
Zilver in 2009
Brons in 2012, 2013 en 2017

Afstanden NK
Goud op 500 meter in 2021
goud op 1000 meter in 2011 en 2021
Zilver op mixed relay in 2025

  • Knegt heeft nog steeds het wereldrecord op de 1500 meter in zijn bezit. Hij reed de recordtijd van 2.07,94 tijdens de finale van de World Cup 2 in Salt Lake City, in het seizoen 2016-'17. Zijn laatste race schaatste hij op 15 maart 2025, de halve finale mannenrelay op het WK in Beijing. Bij de start van dit seizoen moest hij verstek laten gaan wegens een blessure. Sindsdien is hij niet meer in actie gekomen.