“Voor het eerst goud, dat is gewoon gaaf”, reageerde Annita van Doorn. “We hadden al drie jaar het hoogste treetje in zicht, maar het werd steeds brons. Nu lukt het wel, we hebben het zilver maar overgeslagen.”
De ploeg met Jorien ter Mors, Yara van Kerkhof, Sanne van Kerkhof en Van Doorn, controleerde de hele race vanaf kop en plaatste in de laatste rondes een versnelling. Van Doorn trok hard door en de Hongaarse ploeg kwam op een gaatje. “Ik wist dat die Hongaarse dichterbij kwam, maar met een krappe bocht was dat geen probleem voor de finish”, aldus slotrijder Ter Mors. Hongarije eindigde als tweede en de Italiaanse ploeg werd derde.
Met een tactisch foefje brachten de Nederlandse vrouwen de andere ploegen in verwarring en konden ze de voorsprong vergroten. “Ze hadden het kunnen weten, we hebben het al eerder gedaan bij de wereldbeker”, aldus Van Doorn, die net als Ter Mors een halve ronde extra reed. De zusjes van Kerkhof legden aan het einde van de race hun snelheid in één ronde, in plaats van de gebruikelijke anderhalf.
“We kunnen goed anticiperen. Andere lijnen schaatsen en reageren op tegenstanders of juist iets doen waardoor anderen op jou moeten reageren”, ziet Sanne van Kerkhof de progressie. “De topsnelheid van Yara en mij moet nog wat omhoog. We zijn alle twee licht en glijden makkelijk mee, maar die snelheid moeten we ook zelf kunnen maken.”
De vrouwenploeg eindigde afgelopen seizoen als vierde op de Olympische Spelen in Vancouver. Na de Spelen stopten Liesbeth Mau-Asam en Maaike Vos. Yara van Kerkhof kwam in de ploeg. “Die ervaring was zeker belangrijk voor deze finale. Yara stond er voor het eerst. Ze heeft het heel goed gedaan. Ik ben best een beetje trots op haar”, complimenteerde Van Doorn haar ploeggenote.