Altijd leuke taferelen op de plek waar de coaches en vroegtijdig afgedraaide (en uitgewoonde) schaatsers de ontknoping van de race volgen. Zo ook op de Jaap Edenbaan zaterdagavond rond de klok van half tien. “Hoe dan?”, schreeuwde Daan Besteman. “Wint die gek zomaar”, kraaide Ruben Ligtenberg, compleet door het dolle heen, terwijl hij z’n maat Lars Woelders om de nek vloog. Marco van der Tuin vierde al dansend zijn eigen feestje. Ploegleider Ron Neymann stond er wat beduusd tussen, hij leek zich af te vragen of hij het op deze glorieuze avond droog kon houden. Bingo op de openingsavond van de Marathon Cup, het is vaak véél minder geweest.

Okay-KPMS zal de uitslag vast inlijsten. Met winnaar Jeroen Janissen greep de formatie de jackpot, maar wat ook opviel was dat er nog drie rijders waren terug te vinden in de top-20. Ligtenberg mocht vorig seizoen als belofte (van Team Reggeborgh) welgeteld twee keer wennen aan het niveau in de Topdivisie; hij kwam in Amsterdam als nummer elf over de streep. Kort achter hem zaten Van der Tuin (17e) en de andere debutant van de ploeg, Lars Woelders, die in twintigste positie de eerste wedstijd van het seizoen 2022-’23 beëindigde.

Foto: Neeke Smit

“Ik denk dat wij pas op de vijfde of zesde plaats komen, als het gaat om het budget. Jumbo, Royal A-ware, Reggeborgh, IKO, die vier hebben zeker meer te besteden dan wij”, oordeelde de 56-jarige eigenaar van Okay, een keten van kledingwinkels in Noord-Oost-Nederland. “Wat ik al twintig, misschien wel 25 jaar probeer, is talenten te schouten voor mijn teams. Zo’n Ligtenberg, niemand kende hem, maar hij wordt mooi elfde. Woelders, net als Ruben voor het eerst aan een volledig jaar begonnen in de Topdivisie, slaagde er eveneens in een ronde voorsprong te nemen. Tja, en dan Jeroen Janissen…”

Van Dijk grijnsde. “Weet je wat het is? Die vent is zo ontiegelijk geleerd, hij doet drie universitaire studies naast elkaar, hè. Wanneer je met hem praat, kun je hem bijna niet begrijpen, hahaha! Daarom zit hij het best bij ons. Zou hij bij een team als Jumbo of Reggeborgh belanden, waar de rijders allemaal full profs zijn, dan zou hij er niet mee wegkomen. Jeroen pakte het heel slim aan. Hij liet die drie blauwen (Royal A-ware) uitrazen, wachtte toen de reactie van de twee Jumbo’s af en ging daarna zelf. Prachtig!”

Foto: Neeke Smit

“Wat je ziet, zodra er iemand wint in de ploeg, is dat de rest ook moraal krijgt. Ze trainen met Jeroen, ze schaatsen met hem, en dan rijden ze net zo hard of soms nog harder dan hij. Ik weet dat Ruben tijdens de training in de slotronde rapper is dan Jeroen. Alleen, hij moet nog leren 125 ronden vol te houden en aan het slot mee te doen voor de winst. Hier krijgen ze een dikke boost van. Voor de start van het seizoen dacht ik: als we een paar keer top-3 rijden, presteren we goed met deze gasten, statistisch bekeken. Maar Heracles kan ook een keer van Ajax winnen, voeg ik eraan toe. Wat er zaterdagavond is gebeurd, behoorde tot de mogelijkheden. Al moet ik zeggen: op natuurijs had ik meer verwachtingen, omdat we een paar echte specialisten hebben bij de beloften (Björn Bakker en Kevin van der Horst, red.). Dus we lopen nu mijlenver op ons schema, hahaha!”