Wat voor 'vreemde' spullen stop je in je koffer als je voor het schaatsen het vliegtuig in moet?
"Ik wil wel dingen als gemengde notenpasta meenemen als we in het buitenland moeten schaatsen. Zeker als we naar plekken als Astana of Tsjeljabinsk gaan, zit dat in mijn tas. Laten we eerlijk zijn, het eten is daar niet echt fantastisch..."
Dat zei je ook over Amerika na je zomer daar. Fan van de Hollandse keuken dus?
"Het eten is bij ons toch ook veel lekkerder? Het is in ieder geval veel verser. Vers brood kom ik bijvoorbeeld in het buitenland niet vaak tegen. Daar hebben ze in de supermarkten dat droge spul. Fabrieksbrood noem ik het. Niet te eten. En ja, brood is voor mij zeker belangrijk, zeker als het lekker vers van de bakker is. Daar kan ik echt van genieten."
Welke boeken gaan er mee naar het buitenland?
“Het gekke is dat ik vaak wel iets in mijn tas stop, maar ik eigenlijk nooit aan lezen toe kom. Rondom wedstrijden kan ik mezelf er nooit echt toe zetten. Dan luister ik liever muziek om te relaxen. Wat dat betreft heb ik een hele brede smaak die echt alle kanten op kan gaan. Engelstalig, Nederlandstalig, Fries. Ik kan het allemaal waarderen."
Voor welk tv-programma blijf jij thuis?
"Geen. Ik kijk vrij weinig televisie. Als ik kijk is het naar programma's als De Wereld Draait Door."
Hoe kom je dan de dag door?
"Nou, dat gaat makkelijker dan je zou denken. Ik woon sinds dit jaar samen met Heather en we hebben een hond genomen. Veel lopen dus. Daarnaast is het huishouden erbij gekomen. Nee, daar ben ik nog niet heel goed in. Het is regelmatig een flinke zooi, dan moeten we weer een grote schoonmaak houden."
Dat heb je vanuit huis uit niet meegekregen?
"Eigenlijk ben ik enorm verwend door mijn moeder. Het eten stond altijd klaar, de was werd gedaan en het bed was keurig opgemaakt... Ik kon vroeger echt alles achter me laten slingeren, het werd toch wel opgeruimd. Nu moeten we alles zelf doen. Boodschappen, koken, afwassen. Daar moeten we nog een beetje onze weg in vinden, maar dat gaat steeds beter!"
Er wordt dus elke avond keurig gekookt?
"Ach, ik zal eerlijk zijn. We willen 's avonds best wel eens langs de McDonald's schieten als er even geen tijd is om te koken. Natuurlijk niet als je naar een wedstrijd toewerkt, maar verder ben ik ook daar niet heel strikt in. Na zo'n wedstrijd wil er best wel eens een Big Mac in. Zolang het maar niet elke dag gebeurd en je in het algemeen gewoon goed eet. Dan kan het geen kwaad. Overigens denk ik dat ik genoeg calorieën op een dag verbrand om zo'n hamburgertje weg te krijgen."
Gooi jij trouwens alles in de was, of 'bewaar' je bijvoorbeeld de sokken waar je een snelle tijd geklokt hebt voor een volgende keer?
"Haha, nee! Vroeger had ik dat wel een beetje, dat bijgeloof. Vooral bij het wielrennen had ik mijn favoriete sokken. Maar dat is ook gevaarlijk. Heb je een keer goed gepresteerd, moet je ze altijd aan... Terwijl het nergens op slaat. Voor rituelen probeer ik me zoveel mogelijk af te sluiten. Natuurlijk houd ik in de warming-up wel een vast ritme aan, maar in de rest ben ik vrij los. De sokken waarmee ik afgelopen zaterdag Sven versloeg zitten dus gewoon in de was."