In de matrix zijn nu 28 van de 30 plekken ingevuld. De Selectiecommissie Langebaan (SCL) van de KNSB buigt zich vanaf dinsdagavond over de geboekte resultaten. Welke negen mannen en negen vrouwen naar Milaan gaan, wordt komende week definitief bekend.
Over de vrouwen zal de SCL snel klaar zijn, want op de mass start (Marijke Groenewoud en Bente Kerkhof) én de ploegenachtervolging (Groenewoud, Joy Beune en Antoinette Rijpma - de Jong) kun je straks de sterkste teams opstellen. Zelfs Jutta Leerdam kan gewoon een gooi doen naar goud op de 1000 meter, omdat Naomi Verkerk als tiende rijder in de matrix afvalt.
Bij de mannen wordt de puzzel een stuk ingewikkelder. Jorrit Bergsma is een zekerheid voor de mass start, maar wie wordt zijn kompaan? Wijst de SCL hiervoor Bart Hoolwerf aan? En wat te doen op de ploegenachtervolging waar Huizinga, Snellink en Bosker twee bronzen medailles pakten in de World Cup? Die laatste twee zouden dan wel een aanwijsplek moeten krijgen...
De SCL mag maximaal drie aanwijsschaatsers naar Milaan sturen. Als ze die mogelijkheid vol benut, zou dit ten koste gaan van Tim Prins (plek 9 in de matrix, Sebas Diniz (nummer acht) en zelfs (net als vier jaar geleden) Tijmen Snel (zevende). Zo’n grote ingreep is niet waarschijnlijk, maar dat er over de mannen nog stevig vergaderd zal worden, is wel duidelijk.
Hoe blikken de coaches van de vier topteams terug op deze vijf bewogen dagen? We beginnen bij Arjan Samplonius, coach van het meest succesvolle team bij dit OKT: Albert Heijn Zaanlander. “Overall kun je zeggen dat we het maximale eruit hebben gehaald.”
Die tevredenheid is terecht. Uit 17 starts sleepten de mannen en vrouwen van Jillert Anema zes matrixplekken binnen. Een score van ruim 1 op 3. Groenewoud, Kerkhoff, Merel Conijn en bijna-veertiger Jorrit Bergsma kunnen de koffers voor Milaan alvast gaan pakken. Zij hoeven niet meer te hopen op of vrezen voor aanwijsplekken.
“Dit was het moment dat we er moesten staan. Dat hebben we twee jaar geleden al met elkaar afgesproken. Hier moesten we goed zijn. Nou, volgens mij waren we goed”, zegt Samplonius. “Maar je bent coach van alle rijders. Van Wisse (Slendebroek, red.) hadden we gehoopt dat het net iets beter zou vallen. Jorrit had op de 5000 een moeilijke rit. De vrouwen hebben gedaan wat ze konden, daar zijn we blij mee. We zijn vooral blij dat we met goede rijdsters naar Milaan gaan, die serieus kans maken op medailles.”
Bij Team Essent, dat vorig jaar een grote verjongingskuur onderging, was de score een tandje minder. Uit 35 starts behaalde de equipe van Jac Orie zes plekken op de matrix (ruim 1 op 6). Joep Wennemars, Chris Huizinga en Suzanne Schulting zijn zeker van Milaan. Tijmen Snel zal zich deze keer ook weinig zorgen meer maken. Buiten de boot vielen Beau Snellink, Sanne in ‘t Hof en jonkie Angel Daleman.
“Het blijft een slagveld”, blikt Orie terug. “Je hebt altijd dingen die helemaal lekker lopen en dingen die níét helemaal lekker lopen.” Maar hoe maakt hij de balans op? “Na zo’n laatste rit op de 1500 meter (met Wennemars en Snel eindigend op 1 en 2, red.) natuurlijk goed. Wat minder opvalt: Chloé Hogendoorn haalt vier seconden van haar PR af. We hebben in de breedte goed gepresteerd, met veel persoonlijke records. Alleen zijn er altijd dingen die jammer zijn... Beau Snellink bijvoorbeeld. Is gewoon niet leuk. Hij heeft hard getraind, maar het lukt op dit moment niet. That’s life.”
Voor supertalent Angel Daleman ging het tot dit seizoen crescendo. Zij droomde al serieus van een ticket voor Milaan, maar dat bleef ver buiten bereik. “Dat meisje is achttien! Zij is niet de enige die gedroomd heeft van Milaan, dat waren er velen hier. Je ziet hier wereldkampioenen omgaan. Bam. Het hoort er gewoon bij dat je af en toe een tikkie krijgt, het is wat het is.”
Gaan we naar Gerard van Velde, coach van Team Reggeborgh. Zijn groene brigade scoorde in 37 starts 9 matrixplekken (bijna 1 op 4). Jenning de Boo, Kjeld Nuis, Femke Kok en Antoinette Rijpma – de Jong zijn zeker van een olympisch ticket. Marcel Bosker moet hopen op een aanwijsplek, Tim Prins loopt daardoor juist risico alsnog de boot te missen.
Zijn algemene gevoel over het OKT? “Goed hoor, tot vandaag was het gewoon super”, zegt Van Velde na de 1500 meter, die voor zijn mannen teleurstellend afliep. “Als we nu nog één plekje extra hadden gehad, was het helemaal top. Ik vond het wel jammer dat Kjeld niet tot het niveau kon komen wat ie kan. Maar over het hele toernooi waren we hartstikke goed bezig.”
Welke prestatie sprong eruit voor Van Velde? “De twee vrouwen gisteren. Er waren heel veel mooie dingen, maar zoals zij (Femke en Antoinette) de 1500 reden, dat was prachtig om te zien.” Grootste tegenvaller? “De dubbele valse start van Marrit (Fledderus, red.). Dat is gewoon heel naar, dat je niet kunt laten zien wat je in je hebt. Maar het is zoals het gaat. Alles bij elkaar was de score prima.”
Opvallend: in de nabeschouwingen ging het niet eens meer over Patrick Roest, die vier jaar terug nog twee keer olympisch zilver won, en nu bijna anoniem rondreed op dit OKT. Zo hard kan topsport zijn.
Ook bij het vierde topteam, IKO-X2O, gingen lach en traan hand in hand. Met 13 starts scoorden de rood-wit-blauwen 4 plekken in de matrix (bijna 1 op 3).
Stijn van de Bunt was de grote surprise van dit OKT, hij mag op de vijf en tien kilometer starten in Milaan. Joy Beune had gerekend op drie tickets, maar moet met slechts één plek tevreden zijn. Sprinter Sebas Diniz staat achtste in de matrix. Dat lijkt een veilige plek, maar ook hij moet afwachten of het genoeg is voor olympische deelname.
“In principe was het voor ons een fantastisch toernooi”, zegt Martin ten Hove, coach van IKO-X2O. “Dat Joy zich niet plaatste op de 1500 meter is wel een groot gemis. Dat was haar favoriete afstand, dus dat is ontzettend balen. Maar als je overall kijkt hoe we het als ploeg hebben gedaan... Ze hebben hun huid duur verkocht en het echt goed gedaan. We gaan ons nu richten op Milaan met een mooie afvaardiging van vijf schaatsers.”
Naast het genoemde drietal heeft IKO nog twee rijders in dienst die naar de Spelen gaan: de Belg Bart Swings en Marten Liiv uit Estland. Die hadden geen last van een OKT in eigen land. Hun Nederlandse ploeggenoten hebben dat ook niet meer, want dat zenuwslopende toernooi in Thialf is nu definitief achter de rug.