Het initiatief komt van de Hellenic Wintersport Federation (HWSF, de Griekse wintersportbond), die samen met het Centre of Excellence in Heerenveen bouwt aan de toekomst van het Griekse schaatsen. Het internationale centrum helpt landen waar schaatsen nog in de kinderschoenen staat bij het opbouwen van een eigen schaatsprogramma.

In Griekenland wordt veel geskatet, maar ijs is er nauwelijks. Toch wil de bond ook langebaan en shorttrack aanbieden. Stephan Tieleman, de vader van schaatser Kai in ’t Veld, heeft meegeholpen aan het opzetten van dit project. Hij werkte daarvoor samen met Team Novus en de ISU, die de plannen ondersteunt vanuit haar internationale opleidingsprogramma. “Inlineskaten is niet olympisch,” zegt Tieleman. “Dus als sporters die droom hebben, moeten ze overstappen op het ijs.”

De ISU, de internationale schaatsunie, stelt daarbij strenge eisen: er moet een ontwikkelplan zijn, wedstrijden en bewijs dat het land de sport echt wil opbouwen. Dit trainingskamp in Thialf is onderdeel van een driejarig programma waarmee Griekenland laat zien werk te willen maken van het schaatsen. “We hebben al twee keer een Grieks kampioenschap gehouden en dit is de volgende stap,” vertelt Tieleman.

Waarom het belangrijk is dat juist Griekenland meedoet? “Vanuit historisch perspectief is het natuurlijk prachtig,” zegt Stephan. “Daar komen de Olympische Spelen vandaan. Het zou geweldig zijn als ook Griekenland een plek krijgt binnen het langebaanschaatsen.”

Lennart Velema met Efthimis Salepis
Trainer Lennart Velema schaduwt de Grieken om zo optimaal tips te kunnen geven. | Foto: Neeke Smit

De acht deelnemers – vijf mannen en drie jonge meiden – zijn allemaal inliners. Slechts twee van hen hebben eerder op een echte ijsbaan gestaan; zij deden vorig jaar al mee aan het Griekse kampioenschap. Voor de rest is dit letterlijk een eerste kennismaking met ijs.

Zodra de groep tijdens de eerste training het ijs op stapt, is het enthousiasme groot. “Koud!”, “Pijn!” – het klinkt even door de hal, maar wordt snel opgelost met korte pauzes, een outfitwissel en een glimlach. De mannen leggen uit dat ze het verschil in techniek graag onder controle willen krijgen. Georgios neemt een schaatshouding aan en legt uit: “Als ik op wieltjes naar links of rechts wil, draai ik alleen mijn voeten. Hier moet je ze recht houden en duwen.” Penelope (9) straalt na haar eerste rondjes. “Leuk! ”, roept ze vol overtuiging. Op de vraag wat belangrijker is — de eerste plek of plezier — antwoordt ze zonder aarzelen: “Allebei!”

Penelope Lazarou
Nog een beetje onwennig staat Penelope op het ijs, maar met een grote glimlach. | Foto: Neeke Smit

Langs de boarding staat Kai in ’t Veld, de Nederlands-Griekse schaatser die van plan is om dit jaar voor Griekenland uit te komen. Hij rijdt tijdens het kampioenschap niet mee, maar is deze week wel het gezicht van de missie. “Hij is natuurlijk de ambassadeur en rolmodel, ook in Griekenland,” vertelt vader Tieleman.

In ‘t Veld zelf blijft nuchter. “Mijn rol tijdens deze trainingsweek is vrij minimaal,” vertelt hij. “Ik focus me op dit moment op het trainen, maar ik vind het mooi om erbij te zijn, te helpen en te kijken.”

Kai in 't Veld
Een rolmodel voor de beginnelingen. | Foto: Neeke Smit

Toch is zijn aanwezigheid duidelijk voelbaar. Hij moedigt de rijders aan, geeft tips over houding en techniek, en eet ’s avonds met de groep mee in het bungalowpark waar ze verblijven.

“Ze vinden het geweldig,” zegt In ‘t Veld. “Ze zeiden gisteren: ‘we willen zo graag jou zien schaatsen.’ Dat ze mij ook echt zien van: hé, dat is iemand, daar kijken we naar op — en wat hij kan, kunnen wij ook.”

In 't Veld spreekt inmiddels aardig Grieks en voelt zich steeds meer verbonden met het land. "In Nederland zijn er honderden schaatsers. In Griekenland schaatst er niemand. Dat maakt het heel bijzonder — en al helemaal als je een medaille kunt winnen op de Winterspelen, iets wat Griekenland nog nooit is gelukt. Dat is natuurlijk mijn einddoel.”

Dat de Grieken zo enthousiast zijn, zegt veel. “We hadden makkelijk het dubbele aantal deelnemers kunnen hebben,” vertelt Tieleman. “Er is echt een grote wens onder inliners om dit te proberen.” Het Griekse team bevestigt dat. “Het is zo’n geweldige kans om hier te zijn en elke dag te trainen,” vertelt Christos (26). “We bouwen hier in Nederland aan ons eigen verhaal — aan de volgende generatie Griekse schaatsers.”

Christos Sarantis
Christos Sarantis is een van de rijders met ervaring, en dat is te zien. | Foto: Neeke Smit

Terug in Griekenland zullen ze vooral op het droge verder trainen – op schaatsplanken, met sprongoefeningen en inlinevormen. Ondertussen zet de bond stappen richting een eigen ijscentrum van 1800 m², waar het hopelijk mogelijk wordt om te shorttracken. Tot die tijd draait het om kampen als dit. “Het is een succes als we het zaadje hebben geplant,” zegt Tieleman. “Als ze straks teruggaan en anderen aansteken met hun enthousiasme.”

De sfeer op het ijs is ontspannen en vol energie. De komende dagen staan nog vol trainingen en workshops — van starttechnieken tot materiaalonderhoud — en zaterdag wacht het Griekse kampioenschap als afsluiter. Of ze dan al echte schaatsers zijn? Dat moet nog blijken. Maar het enthousiasme groeit met elk rondje over het ijs.

Langs de boarding roept In ‘t Veld, met een grote glimlach: “Páme, malaka!” — waarmee hij in het Grieks wil zeggen “Kom op, vriend!”. En daar draait het nu om: niet winnen, maar beginnen.

Kamp Griekenland
De handschoenen zijn nog iets te groot, maar de eerste slagen zien er soepel uit. Zien we dit talent later terug op internationale toernooien? | Foto: Neeke Smit