Nog nooit was er een vrouw op zeeniveau zo snel als Schouten zaterdag. De Noord-Hollandse noteerde tijdens haar rit voortdurend rondjes in de 30 seconden (30,3 als laagste en 30,7 als hoogste) en liet daarmee ongekend weinig verval zien. En dat terwijl Schouten in het begin van een race juist heel erg haar best moet doen om er 'doorheen te komen'. "De eerste rondjes voelen bijna zwaarder aan dan de laatste rondjes", aldus Schouten, die zich had voorgenomen om haar eigen rit te rijden. "Ik wilde niet te veel bezig zijn met m'n tegenstander en met de rondetijden, wilde me op mezelf focussen. Alleen dát was al een mooie overwinning."
Met een tijd van 3.54,59 was ze maar liefst twee seconden sneller dan het baanrecord van Voronina (gereden tijdens de World Cup van vorig seizoen) en maar liefst zes seconden sneller dan de nummer twee van vandaag, Antoinette de Jong. "Ik wist wel dat ik sneller zou zijn dan mijn snelste tijd die ik hier had gereden, maar dat ik zo ver onder het baanrecord zat, had ik niet verwacht", aldus Schouten, die blij was dat alles de goede kant opviel. "Het is altijd maar de vraag: lukt het vandaag? Hoe zijn de omstandigheden en hoe is het in mijn hoofd? Als dat allemaal goed zit, loopt het op het ijs ook gewoon goed."
Schouten blonk de voorgaande jaren vooral uit op de marathons en op de massastart, maar liet vorig jaar ook zien hard te kunnen schaatsen op de individuele afstanden. Zo werd ze wereldkampioene op de 5 kilometer en pakte ze WK-brons op de 3 kilometer. Die vorm nam ze mee de zomer in. "Tijdens de trainingen reed ik al bepaalde rondetijden die ik vorig jaar niet reed. Dan weet je: oké, ik ben goed in vorm." Toch is het niet vanzelfsprekend dat Schouten zo vroeg in het seizoen al over topvorm beschikt. "Jillert (Anema, red.) vindt het begin van het seizoen niet zo belangrijk, daarom zijn we later dan de rest het ijs op gegaan. Dat we nu al zo goed presteren met het team, daar sta ikzelf ook van te kijken."
Het liefst was Schouten na afloop van haar rit meteen de auto in gesprongen om naar Enschede te rijden. Daar, op zo'n 130 kilometer van Heerenveen, vond zaterdagavond namelijk de tweede KNSB Marathon Cup plaats. "Ik had graag mee willen doen, maar jammer genoeg red ik het niet qua tijd. In het verleden was de marathon nog wel eens in Groningen of Leeuwarden. Dat was prima te doen, maar Enschede is gewoon net even te ver", aldus Schouten, die zich nooit te goed of te slecht voelt voor een marathon. "Ik denk maar zo: als je goed bent dan kan het wel en als je slecht bent, maakt het niet uit, dan kan het ook."
Olympisch kampioene Carlijn Achtereekte werd op de 3 kilometer derde in 4.02,16. Joy Beune eindigde met 4.02,71 als vierde en Ireen Wüst knokte zich met 4.03,01 naar de vijfde plaats en verzekerde zich daarmee naar alle waarschijnlijkheid ook van een startbewijs voor de eerste wereldbekerwedstrijden.